03 Φεβρουαρίου 2019 21:24

Νίκη για... Ευρώπη από τον Άρη

Σκαρφάλωσαν στην 5η θέση οι “κίτρινοι” μετα τη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα…

O Ματέο Γκαρσία, με πλασέ στο 76΄ χάρισε τους 3 βαθμούς στον Άρη, σημειώνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, 1-0, με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τους 29 βαθμούς και βρίσκονται στην 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη, ενώ η ομάδα των Ιωαννίνων με 17 βαθμούς νιώθει άβολα... στη ζώνη του υποβιβασμού.

Με πολύ επιθετική διάθεση μπήκε στο παιχνίδι ο Άρης, επιθυμώντας να δημιουργήσει εξ αρχής... τετελεσμένα. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, με σφιχτή άμυνα κρατούσαν μακριά από την περιοχή του Βελλίδη τους Θεσσαλονικείς έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κίτρινοι» συνεχίζουν να ασκούν πίεση, και στο δεύτερο 45λεπτο και τελικά βρήκαν δίχτυα στο 76'. Ο Μαρτίνες σούταρε, ο Βελλίδης απέκρουσε και ο Ματέο Γκαρσία, με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Άρη 1-0. Μέχρι την λήξη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ισοφάριση, αλλά οι επιθέσεις τους ήταν σπασμωδικές και άνευρες με συνέπεια ο Άρης να κερδίσει ένα πολύ σημαντικό... τρίποντο, που πανηγυρίστηκε από τον κόσμο του.

ΆΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Δεληζήσης, Μπάσα (63' Ματίγια), Ντιγκινί, Λάρσον, Γκαρσία, Διαμαντόπουλος (88' Βέλεθ), Τζανακάκης, Σιώπης, Κόρχουτ, Ροζ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα (82' Παμλίδης), Νικολιάς, Τζημόπουλος, Γιάκος (82' Βιδάλ), Μπουκουβάλας, Σεργελασβίλι, Αθανασιάδης, Σκόνδρας, Κάστρο, Μάνος (87' Λέο).