Αθλητικά /Ποδόσφαιρο /

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: 1-1

Δημοσίευση: 19 Νοεμβρίου 2017 21:32

“Έκλεψε” τον βαθμό στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Λεωφόρου, αφού η “Ένωση” κατάφερε να ισοφαρίσει τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με γκολ του Μάρκο Λιβάια στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ πήρε ισοπαλία 1-1 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας και ανέβηκε μόνη - προσωρινά - στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League μετά από 11 αγωνιστικές.

Οι “πράσινοι” είχαν το προβάδισμα από το 10ο λεπτό με κεφαλιά του Μολέδο. O  Χίλιεμαρκ εκτέλεσε φάουλ και προς γενική έκπληξη ο Μολέdο πήδηξε εντελώς μόνος για την κεφαλιά με την οποία έγραψε το 1-0.

Από το σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός άφησε την πρωτοβουλία και τους χώρους στην ΑΕΚ η οποία έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Γαλανόπουλο στο 26΄, είχε τον έλεγχο αλλά δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με «πράσινο» προβάδισμα.

Εκείνο που βασάνιζε τον Ουζουνίδη, όμως, ήταν η απώλεια του Μολέντο, του κορυφαίου αμυντικού του, ο οποίος τραυματίστηκε λίγο μετά το ημίωρο και αποχώρησε...

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΕΚ - ΜΟΛΕΔΟ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να είναι πιο απειλητικοί.

Στο 80΄ ο Μολίνς είχε την ευκαιρία να “τελειώσει” το ματς, αλλά η προσπάθειά του ήταν... τραγική κι έτσι η ΑΕΚ συνέχισε να ελπίζει. Στα τελευταία λεπτά, όμως, επιτέθηκε ανορθόδοξα και με πανικό που μεταφέρθηκε και στον πάγκο (αποβολή Χιμένεθ στο 85΄ για άσεμνη χειρονομία προς τους οπαδούς του Παναθηναϊκού).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα έπαιρνε ακόμα μία πολύτιμη νίκη στην έδρα του, ο Μάρκο Λιβάια είπε την …τελευταία λέξη. Στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε εξαιρετική πάσα του Αϊντάρεβιτς, σούταρε και η μπάλα, αφού βρήκε στον Χουλτ και πήρε περίεργη τροχιά, κατέληξε στα δίχτυα του Βλαχοδήμου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΕΚ - ΛΙΒΑΓΙΑ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μολέντο (37΄ Κουτρουμπής), Κολοβέτσιος, Χουλτ, Σιλά, Κουρμπέλης, Χίλιεμαρκ (67 Αλτμαν), Λουντ, Βιγιαφάνιες, Μολίνς (90΄ Ρέις).

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης (71΄ Γιακουμάκης), Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος (67΄ Αϊντάρεβιτς), Μπακασέτας, Κλωναρίδης (54΄ Χριστοδουλόπουλος), Λιβάια.

Pοή στη κατηγορία: Αθλητικά
Εν μέσω “πυρών” ο διορισμός της Βασιλικής Θάνου στην Επιτροπή Ανταγωνισμού13:36Εργάτης σκοτώθηκε σε λατομείο της Δράμας13:23O Μακρόν ζητά βοήθεια από τον Σαρκοζί για τα “κίτρινα γιλέκα”13:11Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Αυτός είναι ο αντικαταστάτης του Μουρίνιο12:58Θρίλερ στο Άργος: τη μαχαίρωσε στο κέντρο της πόλης12:46Πέθανε ο 6χρονος που είχε τυλιχθεί με το λουρί του σκύλου12:32Υπεγράφη υπουργική απόφαση για έκτακτο επίδομα θέρμανσης12:14Αποκαταστάθηκε η ηλεκτροδότηση στα νότια προάστια 12:02Τραυματισμός διανομέα σε τροχαίο (εικόνες)11:51Ξεσπούν οι κάτοικοι των Εξαρχείων: Η κατάσταση στην περιοχή είναι χειρότερη από ποτέ11:39Αποκλειστικά στο “Πρωινό”: Αυτοί είναι οι παίκτες που έκλεισαν στο “YFSF” (βίντεο)11:26Έκρηξη σε ΑΤΜ στα Γλυκά Νερά (βίντεο)11:14Σοκ: Ξυλοκόπησαν τον διεθνή διαιτητή Θανάση Τζήλο 11:01Ο Μιχάλης Ρακιντζής μιλά για τις “τρέλες” του στο “The 2inght Show” (βίντεο)10:50Χριστούγεννα: Πότε κλείνουν και πότε ανοίγουν τα σχολεία10:37Το “‘στρωσε” για τα… καλά – Πού χρειάζονται αλυσίδες (εικόνες)10:25Λευκός Οίκος: Ο Τραμπ δεν δεσμεύτηκε να εκδόσει τον Γκιουλέν10:12Τραγωδία: Πολύνεκρο δυστύχημα με θύματα μέλη ΜΚΟ (βίντεο)09:57Ζώδια: οι προβλέψεις της Τετάρτης09:45Μπλακ άουτ στα νότια προάστια09:34
00:01:39
Ποια είναι η Ντιναμό Κιέβου που «έπεσε» στον δρόμο του Ολυμπιακού17-12-2018 20:47
00:01:32
Βραβεία ΠΣΑΤ: Κορυφαίοι αθλητές της χρονιάς Πετρούνιας και Κορακάκη15-12-2018 15:37
00:00:16
Βίντεο του Σαλβίνι για τον αποκλεισμό της Μίλαν από τον Ολυμπιακό14-12-2018 10:28