Αθλητικά /Ποδόσφαιρο /

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: 1-1

Δημοσίευση: 19 Νοεμβρίου 2017 21:32

“Έκλεψε” τον βαθμό στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ

Χωρίς νικητή το ντέρμπι της Λεωφόρου, αφού η “Ένωση” κατάφερε να ισοφαρίσει τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με γκολ του Μάρκο Λιβάια στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ πήρε ισοπαλία 1-1 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας και ανέβηκε μόνη - προσωρινά - στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League μετά από 11 αγωνιστικές.

Οι “πράσινοι” είχαν το προβάδισμα από το 10ο λεπτό με κεφαλιά του Μολέδο. O  Χίλιεμαρκ εκτέλεσε φάουλ και προς γενική έκπληξη ο Μολέdο πήδηξε εντελώς μόνος για την κεφαλιά με την οποία έγραψε το 1-0.

Από το σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός άφησε την πρωτοβουλία και τους χώρους στην ΑΕΚ η οποία έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Γαλανόπουλο στο 26΄, είχε τον έλεγχο αλλά δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με «πράσινο» προβάδισμα.

Εκείνο που βασάνιζε τον Ουζουνίδη, όμως, ήταν η απώλεια του Μολέντο, του κορυφαίου αμυντικού του, ο οποίος τραυματίστηκε λίγο μετά το ημίωρο και αποχώρησε...

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΕΚ - ΜΟΛΕΔΟ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να είναι πιο απειλητικοί.

Στο 80΄ ο Μολίνς είχε την ευκαιρία να “τελειώσει” το ματς, αλλά η προσπάθειά του ήταν... τραγική κι έτσι η ΑΕΚ συνέχισε να ελπίζει. Στα τελευταία λεπτά, όμως, επιτέθηκε ανορθόδοξα και με πανικό που μεταφέρθηκε και στον πάγκο (αποβολή Χιμένεθ στο 85΄ για άσεμνη χειρονομία προς τους οπαδούς του Παναθηναϊκού).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός θα έπαιρνε ακόμα μία πολύτιμη νίκη στην έδρα του, ο Μάρκο Λιβάια είπε την …τελευταία λέξη. Στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε εξαιρετική πάσα του Αϊντάρεβιτς, σούταρε και η μπάλα, αφού βρήκε στον Χουλτ και πήρε περίεργη τροχιά, κατέληξε στα δίχτυα του Βλαχοδήμου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΕΚ - ΛΙΒΑΓΙΑ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μολέντο (37΄ Κουτρουμπής), Κολοβέτσιος, Χουλτ, Σιλά, Κουρμπέλης, Χίλιεμαρκ (67 Αλτμαν), Λουντ, Βιγιαφάνιες, Μολίνς (90΄ Ρέις).

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης (71΄ Γιακουμάκης), Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος (67΄ Αϊντάρεβιτς), Μπακασέτας, Κλωναρίδης (54΄ Χριστοδουλόπουλος), Λιβάια.

Σημαντικότερες ειδήσεις στη κατηγορίαΝίκη της ΑΕΚ επί του Απόλλωνα ΣμύρνηςΣήμερα 21:11 | Αθλητικά

Δεν έδωσε και τον καλύτερο εαυτό της, αλλά επικράτησε στη Ριζούπολη, με το μυαλό στην Μπάγερν Μονάχου η ΑΕΚ.

Σοκ από την κατάρρευση παίκτη του Κολοσσού (βίντεο)Σήμερα 20:08 | Αθλητικά

Λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου κατέρρευσε ο παίκτης των γηπεδούχων, προκαλώντας σοκ στους παίκτες και τους θεατές του αγώνα με την Κύμη.

Τσέλσι – Μάντσεστερ Γ.: η ισοφάριση στις καθυστερήσεις προκάλεσε την “έκρηξη” του Μουρίνιο (βίντεο)Σήμερα 18:11 | Αθλητικά

Την τελευταία στιγμή γλίτωσε την ήττα η Τσέλσι, άνθρωπος της οποίας δέχθηκε επίθεση από τον Πορτογάλο τεχνικό.

Ο Παναθηναϊκός καθάρισε τον Πανιώνιο με... βολίδα του ΧατζηθεοδωρίδηΣήμερα 17:58 | Αθλητικά

Τα μωρά του Γιώργου Δώνη συνέχισαν το αήττητο σερί του, καταγράφοντας ακόμη μια καλή εμφάνιση.

Pοή στη κατηγορία: Αθλητικά
Αποκλειστικό: ο ΑΝΤ1 στην θαλαμηγό “Χριστίνα” του Αριστοτέλη Ωνάση (βίντεο)22:26“Πέτα τη φριτέζα”: πολλά μυστικά, άφθονο γέλιο και ένας... πρίγκιπας (εικόνες)22:16Ο ΑΝΤ1 στο πάρκο με τους δεινόσαυρους, στην Αθήνα (βίντεο)22:03“Φωτιές” μετά τα 80 “ναι” στα Σκόπια21:49Παλαιό Φάληρο: Καρέ –καρέ η κινηματογραφική ληστεία στο κοσμηματοπωλείο (βίντεο)21:36Συγκλονίζουν οι καταθέσεις και οι αποκαλύψεις για την τραγωδία στο Μάτι (βίντεο)21:24Νίκη της ΑΕΚ επί του Απόλλωνα Σμύρνης21:11“Άλωσε” τους Ζωσιμάδες ο Παναιτωλικός20:59Σαμαράς: εμείς γιορτάζουμε τη ναυμαχία του Ναυαρίνου κι άλλοι βυθίζονται στις Πρέσπες20:46Στην Κεφαλονιά το ιστιοφόρο με δεκάδες πρόσφυγες (εικόνες)20:34Θετικό μήνυμα Τσίπρα για ακύρωση της περικοπής των συντάξεων (βίντεο)20:21Σοκ από την κατάρρευση παίκτη του Κολοσσού (βίντεο)20:08Η “βόμβα” Κοτζιά για επέκταση της αιγιαλίτιδας ζώνης και οι αντιδράσεις (βίντεο)19:56Αιματοκύλισμα στις εκλογές του Αφγανιστάν (βίντεο)19:44Γεννηματά: να τελειώνουμε με τα νταραβέρια εξουσίας19:31“Πόλεμος” για το νερό στη Νάξο (βίντεο)19:17Λουκέτο σε γραφείο τελετών όπου βρέθηκαν δεκάδες σοροί βρεφών (εικόνες)19:04Μεγάλη πορεία κατά του Brexit στο Λονδίνο (βίντεο)18:51Πολιτική Γραμματεία ΣΥΡΙΖΑ: ποιόν τομέα ανέβαλε κάθε στέλεχος18:37ΑΕΚ: Τρίποντες “βόμβες” του Λαρεντζάκη…ισοπέδωσαν το Ρέθυμνο18:24
00:00:27Κατέρρευσε στο παρκέ ο Κουίνσι ΝτιγκςΣήμερα 19:43
00:01:43
Τσέλσι – Μάντσεστερ Γ.: η ισοφάριση που προκάλεσε την “έκρηξη” του Μουρίνιο Σήμερα 20:49
00:01:10
Η ανθρώπινη πλευρά του Μέσι και οι απογοητευτικές εικόνες του ΜαραντόναΧθες 20:30