Γερμανία-Μεξικό: 0-1

Δημοσίευση: 17 Ιουνίου 2018 19:52

Ήττα-σοκ για την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία

Το Μεξικό πέτυχε τη μεγαλύτερη έκπληξη – μέχρι σήμερα – του Μουντιάλ, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς απέναντι στα “πάντσερ”.

Με τέρμα του Λοσάνο στο 35΄ το Μεξικό κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη επί της παγκόσμιας πρωταθλήτριας Γερμανίας με 1-0 στο στάδιο Λουζνίκι της Μόσχας για την 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου στο Μουντιάλ της Ρωσίας.

Το ματς είχε πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, αλλά το Μεξικό ήταν αυτό που κατάφερε να πάρει τη νίκη από τη Γερμανία, η οποία στα προκριματικά της διοργάνωσης σημείωσε 10 νίκες και γνώρισε μόνο μία ήττα, πρόσφατα, στο φιλικό προετοιμασίας με την Αυστρία.

Από το ξεκίνημα το ματς ήταν πολύ δυνατό με τις δύο ομάδες να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες. Στο πρώτο λεπτό o Λοσάνο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Μπόατενγκ παραχώρησε κόρνερ τελευταία στιγμή. Η Γερμανία στο 3΄ είχε σουτ του Βέρνερ μέσα από την περιοχή, που κατέληξε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα σουτ του Χούμελς μπλόκαρε ο Οτσόα. Στο 10΄ μακρινό σουτ του Ερέρα απέκρουσε ο Νόιερ, όπως και στο 15΄ σε κεφαλιά του Μορένο. Στο 16΄ παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ ο Σαλσίδο, ενώ στο 22΄ σουτ του Κρόος μπλόκαρε ο Οτσόα.

Το Μεξικό απείλησε στη συνέχεια με τους Βέλα και Λαγιούν και άνοιξε το σκορ στο 35΄ με τον Λοσάνο, ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας σε αντεπίθεση της ομάδας του και αφού, μέσα στην περιοχή, απέφυγε έναν αντίπαλο, έκανε το συρτό σουτ με το δεξί και νίκησε τον Νόιερ.

AP - ΜΟΥΝΤΙΑΛ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ

Η Γερμανία αντέδρασε και στο 38΄ ο Κρος, με απευθείας φάουλ, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Να σημειωθεί ότι ο Οτσόα βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και στη συνέχεια αυτή προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο β΄ ημίχρονο η Γερμανία ξεκίνησε πιο δυνατά και πίεσε την άμυνα του Μεξικού. Την πρώτη καλή της ευκαιρία έχασε στο 55΄, όταν ο Οζίλ πάσαρε στον Ντράξλερ, που με φαλτσαριστό σουτ κέρδισε το κόρνερ από τον Οτσόα. Στο 57΄ ο Κουαδράδο με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νόιερ, ενώ στο 65΄ ανάποδο “ψαλιδάκι” του Κίμιχ έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 68΄ σουτ του Βέρνερ από καλή θέση άουτ, όπως και στο 71΄ του Ρόις, ενώ λίγο νωρίτερα (69΄) το Μεξικό ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Τσιτσαρίτο.

Στο 77΄σε αντεπίθεση του Μεξικού, ο Λαγιούν σούταρε αμαρκάριστος άουτ, όπως έκανε και πέντε λεπτά αργότερα όταν βρέθηκε επίσης μόνος από δεξιά απέναντι στον Νόιερ. Οι Γερμανοί ανέβασαν ρυθμούς για να φθάσουν στην ισοφάριση και στο 87΄ κεφαλιά του Γκόμεζ έφυγε άουτ, ενώ στο 89΄, πρώτα ο Γκόμεζ από πλάγια θέση προσπάθησε να απειλήσει με τακουνάκι, ενώ στη συνέχεια δυνατό σουτ του Μπραντ έφυγε άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Κίμιχ, Χούμελς, Μπόατενγκ, Πλάτενχαρντ (80΄ Γκόμεζ), Κεντίρα (60΄ Ρόις), Κρος, Οζίλ, Μίλερ, Ντράξλερ, Βέρνερ (87΄ Μπραντ).

Μεξικό (Χουάν Οσόριο): Οτσόα, Σαλσέδο, Αγιάλα, Μορένο, Γκαγιάρδο, Ερέρα, Γκουαδράδο (74΄ Μάρκες), Λαγιούν, Βέλα (58΄ Άλβαρες), Λοσάνο (67΄ Χιμένες), Τσιτσαρίτο Ερνάντες.

Pοή στη κατηγορία: Αθλητικά
Παράταση για τις φορολογικές δηλώσεις ζητά το ΟΕΕ14:21Καμίνης: συνειδητή επιλογή της κυβέρνησης η ανοχή στην ανομία14:08Φυλάκισαν λάθος άνδρα επειδή είχε “ίδιο χρώμα δέρματος” με τον δράστη13:55Τζένιφερ Άνιστον και Μπραντ Πιτ ξανά μαζί;13:42Κλήρωση Champions League: οι αντίπαλοι ΑΕΚ και ΠΑΟΚ13:29Φωτιά στην δυτική Αττική: “στις φλόγες” τα Γεράνια Όρη13:15Διακοπές, εθελοντισμός και… φροντίδα ζώων (βίντεο) 13:01Παυλόπουλος: η κράτηση των δύο Ελλήνων στρατιωτικών πλήττει την Τουρκία12:48Έκτακτο δελτίο ΕΜΥ για τοπικές καταιγίδες, χαλάζι και ισχυρούς ανέμους12:35“Καμπανάκι” από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για τον εκβιασμό “sextortion scam”12:30Κλείνει η Πειραιώς για μία εβδομάδα12:17Σταμάτης Κραουνάκης στον ΑΝΤ1: κάποιοι γ@#@# τα εργάκια στην Επίδαυρο (βίντεο)12:05Πυροσβέστης έσωσε 15χρονο από φλεγόμενο σπίτι11:51Αποκλειστικά πλάνα από την πρώτη δημόσια εμφάνιση Τσιμιτσέλη – Γερονικολού (βίντεο)11:39Στην Αθήνα για λογαριασμό του Ολυμπιακού ο Αξέλ Τουπάν11:26Κορυφώνεται η έξοδος των εκδρομέων του Ιουλίου11:13Ζώδια: οι προβλέψεις της Δευτέρας11:01Πολιτική η κηδεία του Μάνου Ελευθερίου10:48Τρεις συλλήψεις για την επίθεση με οξύ εναντίον αγοριού10:36“Celebrity Game Night”: Το τελευταίο επεισόδιο στον ΑΝΤ110:23
00:04:46
Βασίλης Τσανταρλιώτης: ο Θεσσαλονικιός για …ρεκόρ Γκίνες στην κωπηλασία19-07-2018 10:44
00:01:46
Η φιέστα των “τρικολόρ” για την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου17-07-2018 20:55