LATEST NEWS

Αθλητικά /ΠοδόσφαιροΔημοσίευση: 09 Φεβρουαρίου 2019 21:00

Μοιρασιά χωρίς γκολ στα “Πηγάδια”

Χωρίς τέρματα έληξε ο αγώνας της Ξάνθης με τη φιλοξενούμενη Λαμία. Όρθιος έμεινε ο Απόλλωνας στη Νέα Σμύρνη.

Στο «στείρο» 0-0 έμειναν Ξάνθη και Λαμία στα Πηγάδια, σε αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα της Θράκης έμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς γκολ και απομακρύνεται από την πρώτη πεντάδα, ενώ το συγκρότημα του Μάκη Χάβου «τσίμπησε» έναν πολύτιμο βαθμό, στην προσπάθειά του να μείνει στην κατηγορία.

Το ματς ξεκίνησε με έντονες και δικαιολογημένες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό ο βοηθός σταμάτησε με λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ τον Τσούκαλο, που έβγαινε μόνος απέναντι από τον Ζίβκοβιτς. Η Λαμία ήλεγξε το παιχνίδι ως το 15΄, αλλά στη συνέχεια οι «ακρίτες» ανέβασαν την απόδοσή τους και πλησίασαν δύο φορές το γκολ, με κεφαλιά του Λισγάρα στο 17΄ και σουτ του Μπαριέντος στο 22΄. Η τελευταία και σημαντικότερη φάση του ημιχρόνου ανήκε πάντως στον Τσούκαλο, που βγήκε πολύ ωραία στην αντεπίθεση, αλλά είδε τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει σωτήρια την προσπάθειά του.

Το κακό ποιοτικά πρώτο μέρος ακολούθησε ένα... άθλιο 45λεπτο, όπου οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά, με την Ξάνθη ιδιαίτερα να μοιάζει ανήμπορη επιθετικά (με εξαίρεση ένα σουτ του Ντουρίτσκοβιτς στις καθυστερήσεις), ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ικανοποιημένοι με το βαθμό.

ΞΑΝΘΗ - ΛΑΜΙΑ

Διαιτητής: Λάμπρου (Εύβοιας)

Κίτρινες: Μπαξεβανίδης, Ντουρίτσκοβιτς - Σκόνδρας, Μελίσσας

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Μπαριέντος (46΄ Ντουρίτσκοβιτς), Αλμέιδα, Σαρπόνγκ (71΄ Αμορίμ), Λισγάρας, Καμαρά, Καντά (61΄ Μπρίτο), Κάστρο, Μπαξεβανίδης

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Αντέτζο, Καρυπίδης, Μπεχαράνο, Μπερτόλιο (88΄ Μπουλούλης), Καραμάνος, Τόμας (61΄ Επστάιν), Δημούτσος, Σκόνδρας, Βάντερσον, Τσούκαλος (70΄ Ασούμπρε)

«Αναπνέει» ακόμα ο Απόλλωνας Σμύρνης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Ο Απόλλωνας Σμύρνης αναπνέει ακόμη... Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ κατάφερε να νικήσει μέσα στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο με 1-0, στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 20ης αγωνιστικής της Super League. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον Απόλλωνα και μόλις η δεύτερη τη φετινή σεζόν! Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 73ο λεπτό ο Βαφέας.

Στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στα πρώτα 30 λεπτά ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος και έχασε καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ. Πρώτα στο 12ο λεπτό, όταν μετά από ωραία κίνηση έξω από την περιοχή και σουτ από τον Ντεφεντερίκο, έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση ο Κότνικ. Στο 17' ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, όταν μετά από γύρισμα του Ρώσση, ο Βάρκας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Κότνικ να κάνει εκπληκτική επέμβαση. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ντούρσο πήρε το ριμπάουντ αλλά έκανε κακό τελείωμα πάνω από τα δοκάρια!

Σιγά-σιγά άρχισε ν' ανεβάζει στροφές η ομάδα της Νέας Σμύρνης και στο 22ο λεπτό έφθασε πολύ κοντά στο γκολ. Τότε φοβερή προσπάθεια του Ντουρμισάι, που «άδειασε» τον Κύργια και γύρισε στον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να έχει κατεύθυνση προς τα δίχτυα αλλά ο Βαφέας πετάγεται από το... πουθενά και έδιωξε πάνω στην γραμμή!

Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά πολύ δύσκολα έφθανε στην αντίπαλη περιοχή. Οσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πιέσουν, αλλά χωρίς έμπνευση οι όποιες προσπάθειες τους ήταν εύκολη «λεία» για τους αμυντικούς του Απόλλωνα.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφθασαν στο γκολ. Συγκεκριμένα στο 73ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Βαφέας νίκησε στον αέρα τον Ντουρμισάι και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ, παγώνοντας τις κερκίδες στη Νέα Σμύρνη! Ο Πανιώνιος προσπάθησε ν' απαντήσει, αλλά στο 87ο λεπτό η κεφαλιά του Ντουρμισάι πέρασε μόλις άουτ.

Ο διαιτητής του ματς, Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους: Μασούρα - Ελ Χέλβε, Ντεφεντερίκο, Ντούρσο, Κύργια, Αγρόδημο.

Πανιώνιος (Ακης Μάντζιος): Κότνικ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (63' Μαξίμοβιτς), Κούρντι, Κόρμπος, Καμαρά (46' Μανθάτης), Σπιριντόνοβιτς, Αλί (46' Τσιλούλης), Ντουρμισάι.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Στάθης, Κοντοές, Κύργιας, Βαφέας (88' Ναζλίδης), Οριουέλα, Ντούρσο, Ρώσση, Ντεφεντερίκο (84' Αγρόδημος), Ελ Χέλβε, Βάρκας (66' Ακόστα).

ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΞάνθηΛαμία
Pοή στη κατηγορία: Αθλητικά
Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις λόγω έργων09:31Μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα 2020-2023: χαμηλοί ρυθμοί ανάπτυξης09:18“Ντυμένη στα λευκά” ξύπνησε η Θεσσαλονίκη (εικόνες)09:04Αποφασισμένη να αποδείξει την αθωότητά της στο Εφετείο η χήρα του καρδιολόγου (βίντεο)08:49Δεκατετράχρονος Παλαιστίνιος έπεσε νεκρός από πυρά Ισραηλινών στη λωρίδα της Γάζας08:36Τράπεζα Πειραιώς: θετική αξιολόγηση σε διεθνές επίπεδο για την Εταιρική Υπευθυνότητα08:21Χαρίτσης: τα μέτρα ανακούφισης της κοινωνίας αλλάζουν το πολιτικό κλίμα08:08Θερμαινόμενοι χώροι για τους άστεγους λόγω ψύχους07:54Τα ζώδια και το σέξι ντύσιμο!07:41Χάος στη Βενεζουέλα07:27“Υγεία πάνω απ΄ όλα”: τα επικίνδυνα τρόφιμα, ο “ύποπτος” πονοκέφαλος και η αντιγριπική σούπα07:14“Ωκεανίς”: καταιγίδες, χαλάζι, χιόνια, θυελλώδεις άνεμοι και κρύο το Σάββατο07:00Το βίντεο αγάπης προς τον Γιώργο Λάνθιμο με συμβολισμούς για τον ελληνικό κινηματογράφο (βίντεο)23:59Επαναστατικό τεστ διάγνωσης του καρκίνου του μαστού (βίντεο)23:50Έπνιξε την μητέρα του με μαξιλάρι23:38Καρέ-καρέ η εισβολή κουκουλοφόρων σε δημοτικό σχολείο (βίντεο-ντοκουμέντο)23:30Τσίπρας: ο Νάσος θα τινάξει την μπάνκα στον αέρα23:24“Αυτοψία” ΑΝΤ1 στον χώρο ανέγερσης του ισλαμικού τεμένους στον Βοτανικό (βίντεο)23:10“Ζωντανός” για οκτάδα ο Παναθηναϊκός22:56Έρευνα ΑΝΤ1: “Καρτέρι” έχουν στήσει παιδόφιλοι στο διαδικτυακό παιχνίδι “Fortnite” (βίντεο)22:42
00:01:08
Θρήνος στην κηδεία του 17χρονου ποδοσφαιριστή που προδόθηκε από την καρδιά του 18-02-2019 20:23
00:01:53
All Star Game: Ρεκόρ Αντετοκούνμπο παρά την ήττα της Team Giannis18-02-2019 20:43
00:01:15
Ο Ολυμπιακός συνέτριψε την ΑΕΚ, αλλά «έχασε» τον Χριστοδουλόπουλο18-02-2019 13:58
00:05:04
Έτσι έπεσε το μοιραίο αεροπλάνο που μετέφερε τον Εμιλιάνο Σάλα18-02-2019 16:15
00:01:03
Ισοπαλίες για Άρη και Λάρισα - νίκες για ΠΑΟ και Ατρόμητο17-02-2019 20:51
00:02:01
Άννα Κορακάκη: θέλω το χρυσό μετάλλιο και στους Ολυμπιακούς του 2020!17-02-2019 20:47