Μπάσκετ

16 Ιουνίου 2014 14:45

NBA: Πρωταθλητές οι Σπερς

Text to Speech

Οι Σπερς στέφθηκαν πρωταθλητές για πρώτη φορά μετά από επτά χρόνια και πέμπτη συνολικά στην ιστορία τους.

Στον πέμπτο τελικό για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, που διεξήχθη στο Σαν Αντόνιο, οι γηπεδούχοι Σπερς επικράτησαν 104-87 των Μαϊάμι Χιτ, και κατέκτησαν τον τίτλο με 4-1 νίκες.

Οι Σπερς στέφθηκαν πρωταθλητές για πρώτη φορά μετά από επτά χρόνια και πέμπτη συνολικά στην ιστορία τους. Ο Καουάι Λέοναρντ με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν και πάλι ο κορυφαίος και κέρδισε το βραβείο του MVP των τελικών στη μόλις τρίτη του σεζόν στην ομάδα. Ο Λεμπρόν Τζέιμς με 31 πόντους πάλευε ξανά μόνος του για τους ηττημένους.

Το Μαϊάμι μπήκε αποφασισμένο στον αγώνα και προηγήθηκε με 14 (5-19), αλλά γρήγορα οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στα μέσα της δεύτερης περιόδου πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με τρίποντο του Λέοναρντ (37-35). Έκτοτε δεν απειλήθηκαν ξανά φτάνοντας, μάλιστα, στο +22 στο τρίτο δωδεκάλεπτο (75-53) και κατέκτησαν στο... ρελαντί το τρόπαιο.

Δωδεκάλεπτα: 22-29, 47-40, 77-58, 104-87.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ: Λέοναρντ 22, Τζινόμπιλι 19, Μιλς 17, Πάρκερ 16, Ντάνκαν 14, Ντιαό 5, Μπελινέλι 4, Σπλίτερ 3, Έιρς 2, Μπέινς 2.

ΜΑΪΑΜΙ: Τζέιμς 31, Μπος 13, Ουέιντ 11, Μπίσλεϊ 9, Τσάλμερς 8, Άλεν 5, Ντάγκλας 3, Λιούις 3, Κόουλ 2, Χάσλεμ 2.