14 Ιουλίου 2019 21:10 Τελευταία ενημέρωση : 15 Ιουλίου 2019 22:37

Τελικός Γουίμπλεντον: ο Τζόκοβιτς “γονάτισε” τον Φέντερερ

Έσπασε... καρδιές η “τιτανομαχία” μεταξύ του Σέρβου και του Ελβετού, που κρίθηκε μετά από σχεδόν 5 ώρες!

-

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κατέκτησε το Γουίμπλεντον, επικρατώντας του Ρότζερ Φέντερερ, σε έναν συγκλονιστικό τελικό.

Ο Σέρβος τενίστας φάνηκε πιο ψύχραιμος στο φινάλε και κατάφερε να πανηγυρίσει τον 5ο του τίτλο στο Γουίμπλεντον.

Η διακύμανση του σκορ ήταν απίστευτη: 7-6, 1-6, 7-6, 4-6, 13-12 (7-3) μετά από αγώνα διάρκειας 4 ωρών και 55 λεπτών (ο μεγαλύτερος όλων των εποχών), ενώ οι θεατές είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν έναν από τους πιο συναρπαστικούς τελικούς των τελευταίων ετών.

AP - ΤΕΝΙΣ - ΓΟΥΙΜΠΛΕΝΤΟΝ - ΡΟΤΖΕΡ ΦΕΝΤΕΡΕΡ

AP - ΤΕΝΙΣ - ΓΟΥΙΜΠΛΕΝΤΟΝ - ΝΟΒΑΚ ΤΖΟΚΟΒΙΤΣ

Ο 32χρονος Τζόκοβιτς, Νο1 στον κόσμο, πήρε το πρώτο σετ στο tie break σε 60 λεπτά, ενώ ο Ελβετός ισοφάρισε με άνετη επικράτηση (6-1 σε 25 λεπτά) στο 2ο σετ, αλλά ο Τζόκοβιτς πήρε επίσης στο tie break το 3ο (53 λεπτά) και ταυτόχρονα το μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη.

Ο 38χρονος Φέντερερ, όμως, απάντησε στο 4ο σετ με 6-4 (σε 40 λεπτά αγώνα) για να κριθεί η αναμέτρηση στο 5ο και τελευταίο, όπου οι δύο αντίπαλοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 12-12 γκέιμ και στο tie break ο Τζόκοβιτς πήρε τον τελικό με 7-3.

Ο Τζόκοβιτς κατέκτησε το 5ο τρόπαιο στο τουρνουά του Γουίμπλεντον, δεύτερο συνεχόμενο (2011, 2014, 2015, 2018, 2019) και 16ο συνολικά σε τουρνουά Grand Slam. Ο 38χρονος Φέντερερ έχασε στις λεπτομέρειες αλλά απέδειξε γιατί και αυτός (Νο 3) παραμένει στην κορυφή του παγκόσμιου τένις, με 20 τρόπαια σε Grand Slam στην καριέρα του, από τα οποία τα οκτώ στο Γουίμπλεντον (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017).