11 Δεκεμβρίου 2019 21:07

BCL: Το Περιστέρι νίκησε και βλέπει ξανά πρόκριση

Οι «κυανοκίτρινοι» υποχρέωσαν την Γκαζιαντέπ στην 6η ήττα τους.

-

Το Περιστέρι πανηγύρισε την πέμπτη νίκη του και δεύτερη διαδοχική στον Γ' όμιλό του Basketball Champions League, παραμένοντας στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν με 87-79 της Γκαζιαντέπ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», βελτιώνοντας σε 5-3 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας την τουρκική ομάδα στην έκτη ήττα της.

Η διάρκεια του Περιστερίου στην επίθεση, κάλυψε τις αμυντικές του αδυναμίες, ενώ έβαλε από νωρίς τις βάσεις της νίκης. Η ομάδα του Νίκου Παπανιλόπουλου, με πρωταγωνιστή τον Βασιλόπουλο (10π. στο α' δεκ.), ξέφυγε με το... καλημέρα με 15-7, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (30-21). Η Γκαζιαντέπ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις για να μην απειληθούν μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (48-40). Στο 23΄ μάλιστα η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16 (56-40) για το Περιστέρι, το οποίο μπήκε πρόωρα σε τροχιά νίκης. Ακόμη κι όταν η Γκαζιαντέπ έδειξε σημάδια ανάκαμψης (69-64 στο 30΄), η επίθεση του Περιστερίου δεν... αγχώθηκε τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 12-5 (81-69 στο 35΄) και «σφραγίζοντας» την επιτυχία.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Κίνγκλσεϊ Μόουζες, ο οποίος σημείωσε νταμπλ νταμπλ σε πόντους (17) και ριμπάουντ (12), ενώ σταθερή αξία ήταν ο Ουίλιαμ Χάτσερ με 15 πόντους. Από την Γκαζιαντέπ ξεχώρισε ο Στέφαν Γέλοβατς με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 48-40, 69-64, 87-79

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε - Μπαλντίνι - Γκουριόν.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 7 (1), Γκρέι 9 (1), Χάτσερ 15 (1), Μόουζες 17 (2), Βασιλόπουλος 10 (2), Μπλέικ 6 (2), Μορέιρα 8, Μόρισον 5, Σαλούστρος, Σμιθ 8 (1), Ξανθόπουλος 2.

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Μάρκοβιτς): Μπούβα 15, Τσίνκο 3 (1), Κρόφορντ 4 (1), Ριτς 17 (1), Βασιλιάουσκας 7, Ακιέλ, Ντικμέν, Γκοκτάς 5 (1), Χατσίγιεβα 9 (3), Γέλοβατς 18 (1).