20 Μαΐου 2021 21:43

“Χάλκινος” ο Απόστολος Χρήστου στο Ευρωπαϊκό

Πιστός στην παράδοση που έχει δημιουργήσει τα τελευταία χρόνια στην Ευρωπαΐκή κολύμβηση, ο Χρήστου.

-

Το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο κατέκτησε ο Απόστολος Χρήστου, για τρίτη συνεχόμενη φορά σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την τρίτη θέση στον τελικό της Βουδαπέστης με χρόνο 52.97, μαζί με τον Γάλλο Γιοάν Εντόι Μπρουάρ.

Νικητής αναδείχθηκε ο Ρουμάνος Ρόμπερτ-Αντρέι Γκλίντα με 52.88 (πρώτο χρυσό που κατακτά η Ρουμανία σε ανδρικό αγώνισμα, στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων), με δεύτερο τον Ισπανό Ούγκο Γκονζάλεθ με 52.90. Απογοήτευση του τελικού ήταν ο Ρώσος Εβγκένι Ρίλοφ, που ήταν δεύτερος στη Γλασκόβη αλλά σήμερα έμεινε στην όγδοη θέση.

Υπενθυμίζεται ότι ο Χρήστου είχε πετύχει στον χθεσινό ημιτελικό πανελλήνιο ρεκόρ με 52.77, επίδοση που, αν επαναλάμβανε σήμερα, θα του έδινε το χρυσό μετάλλιο. Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού ήταν εξίσου δυνατός με χθες στο πρώτο 50άρι, όπου γύρισε πρώτος σε 25.16, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό έως το τέλος.

Φωτιά στην Κορινθία: Κάτοικος που έδιωξε την οικογένεια και έμεινε πίσω, μιλά στον ΑΝΤ1 (βίντεο)

Κορονοϊός – ΕΕ: συμφωνία για το “Ευρωπαϊκό Ψηφιακό Πιστοποιητικό Covid”

“Η Φάρμα”: ο Ντούπης, η Κατσογρεσάκη και τα “νεύρα” του Ιατρόπουλου (εικόνες)