15 Δεκεμβρίου 2021 10:30

NBA: Ο Στεφ Κάρι κατέρριψε ένα μυθικό ρεκόρ

Ο «βομβιστής» των «Πολεμιστών», έγραψε ιστορία στη «Μέκκα» του μπάσκετ, το θρυλικό Madison Square Garden.

-

Ιστορία έγραψε στην νίκη του Γκόλντεν Στέιτ επί της Νέας Υόρκης (105-96) ο Στεφ Κάρι, καθώς ξεπέρασε τον Ρέι Άλεν και έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα εύστοχα τρίποντα στην Ιστορία του NBA.

Ο άσος των Ουόριορς χρειαζόταν δύο τρίποντα για να ξεπεράσει τον Άλεν και τα κατάφερε περίπου επτά λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου στη «Μέκκα» του μπάσκετ, το θρυλικό Madison Square Garden.

Ο Κάρι, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 5/14 τρίποντα και μετρά πλέον 2.977 εύστοχα τρίποντα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός, ότι ο έμπειρος άσος, χρειάσθηκε 789 αγώνες για να φθάσει σε αυτόν τον αριθμό (σ.σ. με ποσοστό καριέρας 43,1%) ενώ ο Ρέι Άλεν που έχει 2.973 ευστόχα τρίποντα, χρειάσθηκε 1.300 ματς (σ.σ. με ποσοστό καριέρας 40%).