11 Αυγούστου 2022 09:25

Τσιτσιπάς: ήττα - έκπληξη στο Μόντρεαλ

Αποκλεισμός για τον Έλληνα τενίστα, Στέφανο Τσιτσιπά, στο τουρνουά στο Μόντρεαλ.

-

Με ακόμη μία σημαντική έκπληξη και μάλιστα με «θύμα» τον Στέφανο Τσιτσιπά, συνεχίσθηκε το διεθνές τουρνουά τένις του Μόντρεαλ. Ο Ελληνας πρωταθλητής (Νο 5 στον κόσμο), ηττήθηκε από τον Βρετανό, Τζακ Ντράπερ (Νο 82) και αποκλείσθηκε από την συνέχεια του τουρνουά.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο σετ, ο νεαρός Βρετανός αιφνιδίασε τον Τσιτσιπά και αφού του «έσπασε» δύο φορές (στο 2-1 και στο 6-5) το σερβίς (έναντι μίας στο 3-3), απέκτησε προβάδισμα για την νίκη με 7-5 και μετά από 58 λεπτά αγώνα.

Στο δεύτερο σετ και όπως αποδείχθηκε καθοριστικό σετ, ο Τσιτσιπάς μπήκε στο γήπεδο πιό αποφασισμένος και προηγήθηκε 3-1 με μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ. Ομως ο Ντράπερ, αντέδρασε άμεσα και «ανταπέδωσε», ενώ στην συνέχεια οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους και το σετ κρίθηκε στο tie break, όπου ο Βρετανός ήταν καλύτερος και έφθασε στην νίκη με 7-6(4) και μετά από μία ώρα και πέντε λεπτά.

Πόλεμος στην Ουκρανία: Τοξική αμμωνία εκλύεται από φλεγόμενο ζυθοποιείο (εικόνες)

Μάλι: Δεκάδες στρατιώτες νεκροί από επίθεση τζιχαντιστών

Βορίδης για παρακολουθήσεις: Ο Ανδρουλάκης θέλει να αξιοποιήσει πολιτικά το ζήτημα