Επέστρεψαν από το Βελιγράδι τα “χρυσά” παιδιά της Ελλάδος (βίντεο)

Θερμή υποδοχή για την αποστολή της Ελλάδας που συμμετείχε στο 34ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. "Παρών" και ο υφυπουργός Αθλητισμού.

Τους πρωταθλητές Ευρώπης αλλά και την υπόλοιπη αποστολή της Ελλάδας που συμμετείχε στο 34ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Βελιγράδι υποδέχθηκε σήμερα ο υφυπουργός Αθλητισμού Γιώργος Βασιλειάδης στο αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος».

Ο κ. Βασιλειάδης είχε ολιγόλεπτες συνομιλίες με τους Κατερίνα Στεφανίδη, Βούλα Παπαχρήστου και Κώστα Φιλιππίδη, οι οποίοι κατέκτησαν τρία μετάλλια στη διοργάνωση που διεξήχθη στη Σερβία.

Συγκεκριμένα, η Κατερίνα Στεφανίδη κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ γυναικών με άλμα στα 4.85μ, βελτιώνοντας την κορυφαία φέτος επίδοση στην Ευρώπη.

Η Βούλα Παπαχρήστου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο  στο τριπλούν, ενώ τον… χορό των μεταλλίων είχε ανοίξει την Παρασκευή ο  Κώστας Φιλιππίδης, στον τελικό του επί κοντώ ο οποίος με άλμα στα 5 μέτρα και 85 εκατοστά, που συνιστά νέο πανελλήνιο ρεκόρ, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.