Σώθηκε η ΑΕΚ, έπεσαν Τρίκαλα και Ολύμπια

Τα Τρίκαλα θα είναι τελικά η ομάδα που θα ακολουθήσει την Ολύμπια Λάρισας στην Α2 κατηγορία του μπάσκετ. Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ ηττήθηκε στο Περιστέρι από την τοπική ομάδα με 96-76, με αποτέλεσμα να παραμείνουν στην κατηγορία η Καβάλα, η ΑΕΚ, αλλά και ο Ηλυσιακός, παρά την ήττα του στο Ελληνικό από το «Δικέφαλο». Παράλληλα, η νίκη του Πανιωνίου επί της Καβάλας στη Νέα Σμύρνη φέρνει τους «κυανέρυθρους» στα play-off, ολοκληρώνοντας έτσι το παζλ της κανονικής περιόδου στην Α1.

Παράλληλα, όσον αφορά τη μάχη της 8ης θέσης, η νίκη του Πανιωνίου επί της Καβάλας στη Νέα Σμύρνη φέρνει τους «κυανέρυθρους» στα play-off, ολοκληρώνοντας έτσι το παζλ της κανονικής περιόδου στην Α1.

Την παράσταση, ωστόσο, της αγωνιστικής έκλεψε ένα κάρφωμα του Σπύρου Τουντζιαράκη και μάλιστα πριν την έναρξη του αγώνα! Συγκεκριμένα, ο παίκτης της ΑΕΚ κάρφωσε με περισσότερη από όσο έπρεπε δύναμη κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης, σπάζοντας το ταμπλό στο Ελληνικό. Μέχρι αυτό να αντικατασταθεί είχε περάσει κάτι λιγότερο από μία ώρα, ενώ τα υπόλοιπα δύο βαθμολογικής σημασίας παιχνίδια ήταν ήδη σε εξέλιξη.

Έτσι, ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ έδωσε την εντολή τα δεύτερα ημίχρονα τόσο στη Νέα Σμύρνη όσο και στο Περιστέρι να ξεκινήσουν ταυτόχρονα με το τζάμπολ στο Ελληνικό, προκειμένου η εξέλιξη σε όλα τα κρίσιμα παιχνίδια να συμβαδίζει. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η ανάπαυλα του ημιχρόνου στα δύο ματς που ξεκίνησαν κανονικά να διαρκέσει περίπου 40 λεπτά.

Κολοσσός Ρόδου-Παναθηναϊκός 60-80

Σαν σίφουνας πέρασε ο Παναθηναϊκός από τη Ρόδο, επικρατώντας 80-60 του Κολοσσού και με το επιβλητικό ρεκόρ 25 νίκες - μία ήττα στην κανονική περίοδο - ξεκινά την προσπάθειά του για να υπερασπιστεί τα κεκτημένα στην Α1. Αντίπαλος του «τριφυλλιού» στην πρώτη φάση των play-off θα είναι ο Πανιώνιος. Στην αντίπερα όχθη, ο έκτος Κολοσσός έκλεισε ραντεβού με το τρίτο Μαρούσι.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και μετέτρεψε το εύθραυστο 35-36 στο επιβλητικό 42-61. Κλειδί της νίκης των «πρασίνων» τα 15 επιθετικά ριμπάουντ έναντι των 6 των γηπεδούχων, οι 18 ασίστ και τα μισά λάθη (7) από τους Ροδίτες (14).

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 35-36, 42-61, 60-80

Κολοσσός: Χάρις 4, Παντελιάδης 3, Αυγενικός, Δανάς, Ζάρας 8 (2), Μανωλόπουλος 13 (1), Ασημακόπουλος 5, Ντόζιερ 7, Παππάς 10 (2), Τσάμης 4, Λιβισιάνος, Μοντς 6
Παναθηναϊκός: Σερμαντίνι, Τέπιτς 4, Σπανούλης 9 (1), Περπέρογλου 9 (1), Μπατίστ 7, Φώτσης 12 (2), Γιασικεβίτσιους 7 (1), Νίκολας 5 (1), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 2, Πέκοβιτς 17, Καλάθης 6

Πανελλήνιος-Ολυμπιακός 91-94 παρ. (κ.α. 81-81)

Ο Πανελλήνιος ηττήθηκε στην παράταση με 94-91 (κ.α 81-81) από τον Ολυμπιακό στην Κυψέλη και κατέλαβε την 4η θέση της κανονικής περιόδου της Α1. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου θα αντιμετωπίσει στην προημιτελική φάση των play-off τον ΠΑΟΚ, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας για πρώτη φορά.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, χάρη στο εντυπωσιακό ποσοστό του Πανελληνίου από τη γραμμή των 6 και 25 (8 στα 17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο). Οι «Ολυμπιονίκες» προηγήθηκαν 24-22 στο πρώτο δεκάλεπτο για να προσπεράσει ο Ολυμπιακός με 43-45 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί προβάδισμα δύο πόντων (60-62). Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ξέφυγε με 77-69 στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Πανελλήνιος κατάφερε να βρει τις λύσεις και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Πανελλήνιος προηγήθηκε 91-88, αλλά ο Βούιτσιτς ισοφάρισε με τρίποντο. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης έχασε δύο βολές 7 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και ο Λίνας Κλέιζα με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 43-45, 60-62, 81-81 (κ.α.), 91-94 (παρ.)

Πανελλήνιος: Ξανθόπουλος 6(1), Παπαμακάριος 12(4), Χαραλαμπίδης 10 (2), Καλαϊτζής, Όουενς 9(1), Σμιθ 8, Πέτρουλας 3(1), Όστοιτς 8, Μπλάκνεϊ 19(5), Κολώκας 6(1), Ντέιβις 5 (1), Βουγιούκας 5
Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 12(2), Πεν 3(1), Τσίλντρες 16(1), Βασιλόπουλος 7(1), Μπουρούσης 8, Κλέιζα 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Μπέβερλι 1, Τεόντοσιτς 10(2), Σχορτσιανίτης 16

ΑΕΚ-Ηλυσιακός 64-63

Το γεγονός ότι η πρωταθλήτρια του 2002 ΑΕΚ έφτασε στην τελευταία αγωνιστική για να σιγουρέψει τη σωτηρία της λέει πολλά για την κατάσταση, στην οποία έχει περιέλθει. Η «Ένωση» επιβλήθηκε του Ηλυσιακού με 64-63, με αμφότερες τις ομάδες να παραμένουν στα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ, λόγω της ήττας των Τρικάλων στο Περιστέρι και του υποβιβασμού της θεσσαλικής ομάδας.

Τόσο η ΑΕΚ όσο και ο Ηλυσιακός χρειάζονταν τη νίκη για να σωθούν κι έτσι το παιχνίδι πήρε χαρακτήρα ντέρμπι από την αρχή. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με εξαίρεση κάποια διαστήματα, όπου είτε η ΑΕΚ είτε ο Ηλυσιακός έπαιρναν ένα ισχνό προβάδισμα 5-7 πόντων. Τα λάθη και ο εκνευρισμός των τελευταίων λεπτών κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα το σκορ και στο τέλος επικράτησαν οι πιο ψύχραιμοι γηπεδούχοι, όμως και οι δύο ομάδες πανηγύρισαν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-29, 47-46, 64-63

ΑΕΚ: Μαρίνος, Γκριν 16, Νικολαΐδης 11, Μαζέικα, Μακ 1, Παπαντωνίου 7, Μελς 9, Δορκοφίκης 11, Γκιζογιάννης, Καλλινικίδης 5, Τουντζιαράκης, Φράνσις 4
Ηλυσιακός: Κάρτερ 10, Καρύδας 1, Κάμινγκς 6, Παπανικολάου, Γαλιώτος, Χατζής 13, Αθανασούλας 7, Σιούτης 7, Βιδάλης, Χάντερ 11, Ιωάννου 5, Κασελάκης 3

Περιστέρι-Τρίκαλα 96-76

Η νίκη του Περιστερίου επί των Τρικάλων άφησε πικρή γεύση και στις δύο ομάδες. Η νίκη του Πανιωνίου άφησε εκτός play-off τους γηπεδούχους, ενώ τα Τρίκαλα με την ήττα τους αυτή ακολούθησαν την Ολύμπια Λάρισας στην Α2.

Η νίκη για τη θεσσαλική ομάδα ήταν μονόδρομος, προκειμένου αυτή να εξασφαλίσει τη σωτηρία της, ωστόσο, ύστερα από ένα θετικό ξεκίνημα, το Περιστέρι έτρεξε σερί 14-1, μπήκε σε θέση οδηγού και δεν απειλήθηκε ποτέ. Η 40λεπτη διακοπή του ημιχρόνου επέτεινε το μούδιασμα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν επανήλθαν ποτέ.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 45-31, 72-57, 96-76

Περιστέρι: Χάμοντς 13, Αγαδάκος 2, Παπανικολόπουλος 11 (1), Μάντζαρης Β 11, Μπράμος 16 (2), Μάντζαρης Α, Μαργαρίτης 2, Δεληγιάννης 2, Ψαρόπουλος 4, Τσιάκος 7, Νέλσον 28 (1)
Τρίκαλα: Γκιζογιάννης, Σίμτσακ, Κατσαρές 1, Προδρόμου, Τσαϊρέλης 5, Αποστολίδης 7, Γιανγκ 37 (2), Μαρμαρινός 3, Ζούπαν 14, Σακελλαρίου, Ντίκελ 9 (3)

Πανιώνιος-Καβάλα 69-67

Η νίκη του Πανιωνίου επί της Καβάλας έφερε τον Πανιώνιο στα play-off, ωστόσο άφησε αλώβητη τη μακεδονική ομάδα, η οποία, μετά την ήττα των Τρικάλων από το Περιστέρι, εξασφάλισε ότι και του χρόνου θα αγωνίζεται στην Α1 μπάσκετ.

Οι «κυανέρυθροι» ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κυριάρχησαν σε ολόκληρη τη διάρκειά του, παίρνοντας τη νίκη πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ. Από την πλευρά της, η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή αντεπιτέθηκε με αξιώσεις στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει ήταν να ισοφαρίσει στο 58-58. Το σύνολο του Νέναντ Μάρκοβιτς είχε τις απαντήσεις στο επιθετικό κρεσέντο της Καβάλας και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και το εισιτήριο για τους αγώνες κατάταξης, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 45-31, 58-58, 69-67

Πανιώνιος: Ράις 6, Μπράιαντ 5, Ζορόσκι 14, Παπανικολάου 10, Μπορόβνιακ 9, Έρτσεγκ 20, Αθηναίου 3, Έλντερ 2, Γιάνκοβιτς, Παραγυιός, Γιαννόπουλος
Καβάλα: Σούντοφ 3, Αγγελόπουλος 9, Χαφ 3, Σίμονς 5, Παλάσιο 13, Κυρίτσης 26, Σιγκούνας 2, Ντιν 6, Ηλιάδης, Στεφανίδης.

Ολύμπια Λάρισας-ΠΑΟΚ 65-93

Την πέμπτη θέση της κανονικής περιόδου κατέλαβε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Γ.Σ. Ολύμπια με σκορ 93-65.

Ο Δικέφαλος ήταν εντυπωσιακός κατά διαστήματα, παίρνοντας άνετα το ροζ φύλλο αγώνα, ενώ για τους Θεσσαλούς αυτό ήταν το τελευταίο τους παιχνίδι στη μεγάλη κατηγορία, αφού ήδη είχαν υποβιβαστεί. Αντίπαλος στα play-off για το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου θα είναι ο Πανελλήνιος, με το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων να γίνεται το ερχόμενο Σάββατο, στο κλειστό της Κυψέλης.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 33-60, 48-84, 65-93

ΓΣ Ολύμπια Λάρισας: Τζακόπουλος 6, Γκριν 10, Παπαχρήστος, 4, Τζάκσον 9, Μπόγδανος 5, Παπακώστας 6, Παπαϊωακείμ 12, Αγγελακόπουλος 6, Φόντενετ 5, Καραβανάς 2.
ΠΑΟΚ: Μονρό 9, Γκρέγκορι 14, Καλλές 6, Ντελινινκάιτις 13, Παπαδόπουλος 10, Γιαννακίδης 2, Ντρόμπνιακ 15, Γκετσέφσκι 10, Χέλιγουελ 11, Δεμερτζής 3.

Άρης-Μαρούσι 76-84

Το Μαρούσι επικράτησε στο Αλεξάνδρειο του Άρη με 76-84 και εξασφάλισε και τυπικά την τρίτη θέση της βαθμολογίας στην Α1 μπάσκετ. Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, ειδικά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία είχε εξασφαλίσει μαθηματικά την τρίτη θέση. Έτσι, ο τεχνικός του Αμαρουσίου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του κι αυτοί τον… ευχαρίστησαν με τον κατάλληλο τρόπο, καθώς όλοι σκόραραν. Είναι ενδεικτικό ότι το Μαρούσι είχε 61% ευστοχία στα σουτ τριών πόντων (14/23)!

Όσον αφορά στα του αγώνα, οι Μαρουσιώτες μπήκαν από το τζάμπολ σε θέση οδηγού και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, με εξαίρεση ένα διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν Ρίτσαρντσον, Χατζηβρέττας και Κίκι Κλαρκ έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με σερί 18-4. Ωστόσο, το Μαρούσι αντέδρασε εγκαίρως με μπροστάρη τον Νάτζφεϊ και μπήκε ξανά μπροστά έως και τη λήξη του αγώνα. Το αποτέλεσμα στο Αλεξάνδρειο φέρνει το μεν Μαρούσι αντιμέτωπο με τον Κολοσσό Ρόδου στα play-off, τον δε Άρη με τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 35-39, 57-60, 76-84

Άρης: Κλαρκ 16 (3), Αργυρόπουλος, Μάιλς 8, Μπετς 8, Ρίτσαρντσον 20 (4), Χατζηβρέττας 9 (1), Ντικούδης, Πάουνιτς, Κακιούζης 7 (1), Μπάρλος 8 (2)
Μαρούσι: Κουμπούρας 6 (1), Κις 14 (4), Λούκας 15 (3), Πελεκάνος 3, Μπατής 9 (3), Χόμαν 6, Νάτζφεϊ 5 (1), Μαυροειδής 11, Καλάθης 11 (2), Αριγκμπάμπου 2, Κένταλ 2, Καϊμακόγλου.