Έκαναν το 1-0 οι "αιώνιοι"

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έκαναν την Τρίτη το 1-0 εναντίον αντίστοιχα των Κολοσσού Ρόδου και Πανιωνίου, με τους «ερυθρόλευκους» να ζορίζονται απέναντι στους Νεοσμυρνιώτες και τους «πράσινους» να σπάνε εύκολα το φράγμα των 100 πόντων. Τα δεύτερα ματς της ημιτελικής σειράς θα διεξαχθούν την ερχόμενη Πέμπτη ξανά σε ΣΕΦ και ΟΑΚΑ λόγω του πλεονεκτήματος έδρας.

Παναθηναϊκός-Κολοσσός 103-67

Με το δεξί και… περπατώντας έκανε ντεμπούτο στην ημιτελική φάση της Α1 ο Παναθηναϊκός. Οι πρωταθλητές συνέτριψαν τους Ροδίτες με 103-67 στον πρώτο αγώνα της σειράς στο ΟΑΚΑ, ωστόσο αγωνιούν για τον Μάικ Μπατίστ, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο παίκτης του Παναθηναϊκού θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία για να διαγνωστεί ακριβώς η κατάστασή του, ωστόσο οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για τράβηγμα στο δικέφαλο, κάτι που σημαίνει ότι στη χειρότερη των περιπτώσεων θα απουσιάσει από τα ημιτελικά της Α1.

Στα του αγώνα, ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες - το εκμεταλλεύτηκαν και σκόραραν όλοι - και ταυτόχρονα ανάσες στον Δημήτρη Διαμαντίδη. Πάντως, το ξεκίνημα ήταν μουδιασμένο για τους «πράσινους» που βρέθηκαν στο -5 στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα πατήματα, άνοιξαν βηματισμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και ουσιαστικά τελείωσαν το ματς από το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσαν με αέρα 32 πόντων που έγιναν 36 στη λήξη.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για το δεύτερο αγώνα της σειράς την Πέμπτη (19:00) και πάλι στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 53-32, 82-50, 103-67

Παναθηναϊκός: Μάριτς 6, Περπέρογλου 9 (1), Μπατίστ 2, Λόγκαν 11 (1), Σάτο 6, Τσαρτσαρής 8 (1), Διαμαντίδης 6, Βουγιούκας 13, Καλάθης 8 (1), Σμιθ 9 (1), Καϊμακόγλου 13 (3), Γιασικεβίτσιους 12 (2)
Κολοσσός Ρόδου: Λιακόπουλος 3 (1), Χάτεν 4, Καλαϊτζής, Πάνος 9, Γεωργαλής, Ασημακόπουλος 12, Μπόικιν 6, Χαρίσης 2, Τσάμης 10 (1), Χόπσον 19, Κομποδιέτας 2, Αυγενικός.

Ολυμπιακός-Πανιώνιος 83-67

Παρά το ζεστό ξεκίνημα των «ερυθρολεύκων», ο Πανιώνιος βρήκε τις λύσεις, κυρίως από την περιφέρεια, και κατάφερε να πάρει προβάδισμα, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο χάρη στο τρίποντο του Κέσελ. Το παιχνίδι πήρε χαρακτήρα ντέρμπι στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μένουν σε θέση οδηγού μέχρι λίγο μετά τα μέσα του δεκαλέπτου, όταν ο Ντόρσεϊ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό, ο οποίος πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα +4.

Το προβάδισμα των γηπεδούχων διατηρήθηκε και διευρύνθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με το τοπίο να ξεκαθαρίζει στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς είχαν αέρα 16 πόντων που μειώθηκε στους 13 με τρίποντο του Ντίμπλερ. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πανιώνιο να συμβιβάζεται με την ήττα στο πρώτο παιχνίδι και να κάνει προφανώς διαχείριση δυνάμεων εν όψει του δεύτερου ματς της Πέμπτης.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-38, 67-54, 83-67.

Ολυμπιακός: Χάινς 8, Λο 5, Άντιτς 9(1), Σπανούλης 13, Ντόρσεϊ 13, Κέσελ 9(1), Γκετσεβίτσιους 10(2), Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου, Μάντζαρης 2, Σλούκας 2
Πανιώνιος: Ξανθόπουλος 8(1), Κις 14(2), Αθανασούλας 2, Ντίμπλερ 17(2), Καββαδάς 6, Ιωάννου 5(1), Σαρικόπουλος 2, Νάτζφεϊ 7(1), Παραγυιός, Μπάρλος 6.