Α1: Άνετα το 2-0 οι "αιώνιοι"

Έχοντας προφανώς μάθει από τα λάθη του πρώτου αγώνα, ο Ολυμπιακός νίκησε σαφώς ευκολότερα τον Πανιώνιο με 90-65 στο δεύτερο παιχνίδι της μεταξύ τους ημιτελικής σειράς για την Α1 μπάσκετ και έκανε το 2-0, δείχνοντας ακόμη πιο έτοιμος για τη μεγάλη πρόκληση της Κωνσταντινούπολης.Σε ρυθμούς παρόμοιους με εκείνους του πρώτου ματς ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 κόντρα στον Κολοσσό, επικρατώντας με 102-71.

Το ματς «μύρισε» από την αρχή, όταν ο Ολυμπιακός έπιασε τον αντίπαλό του από το λαιμό και με 6,5 λεπτά αγώνα είχε φτάσει στο 19-0 (!), ενώ τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +21 (27-6). Ο φρενήρης ρυθμός δεν συνεχίστηκε, αφού άλλαξαν τα πρόσωπα, όμως η διαφορά παρέμεινε σταθερά πάνω από τους 20 με εξαίρεση το σκορ ημιχρόνου, με το… χάσμα μεταξύ των δύο ομάδων να βρίσκεται στους 19 πόντους.

Χαλαρότερος στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έδωσε στον Πανιώνιο λαβή για να κάνει λίγο παραπάνω το παιχνίδι του, αλλά ήταν φανερό πως ήδη οι Νεοσμυρνιώτες σχεδίαζαν στο μυαλό τους το τρίτο παιχνίδι, αφού το 2-0 ήταν δεδομένο. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς την ίδια ώρα πειραματιζόταν με πρόσωπα και τακτικές, έχοντας κι αυτός με τη σειρά του στο μυαλό του τη Μπαρτσελόνα. Αναμενόμενο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο να λάβει διαδικαστικό χαρακτήρα και στο τέλος ο Ολυμπιακός να κάνει με το εμφατικό 90-65 το 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 27-6, 49-30, 73-48, 90-65

Ολυμπιακός: Χάιντς 9, Λο 3, Άντις 8, Σπανούλης 21, Βασιλόπουλος 4, Ντόρσεϊ 4, Κέσελ 8, Γκετσεβίτσιους 10, Γλυνιαδάκης 7, Πρίντεζης 7, Μάντζαρης 3, Σλούκας 6
Πανιώνιος: Ξανθόπουλος 3, Κις 13, Αθανασούλας 4, Ντίμπλερ 10, Μπατής, Καββαδάς 1, Ιωάννου 7, Σαρικόπουλος 8, Νάτζφεϊ 13, Παραγιός 3, Μπάρλος 3.

Παναθηναϊκός-Κολοσσός 102-71

Εύκολη ήταν και η δεύτερη νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου. Οι «πράσινοι» σε ρυθμούς παρόμοιους με εκείνους του πρώτου ματς έκαναν το 2-0 κόντρα στους Ροδίτες, επικρατώντας με 102-71 χωρίς να απειληθούν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από το σύνολο του Βασίλη Φραγκιά.

Χαλαρό το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που έφτασαν εύκολα σε διψήφια διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους οκτώ στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Με όπλα τους την άμυνα και τα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς στο +18 στο ημίχρονο και στο +30 στο τρίτο δεκάλεπτο, με την τέταρτη περίοδο να λαμβάνει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 34 πόντους, με τον Πατ Καλάθη να βάζει τη σφραγίδα του στο νέο σπάσιμο της κατοστάρας και τον Παναθηναϊκό να κάνει άνετα το 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 51-33, 72-46, 102-71

Παναθηναϊκός: Μάριτς 16, Περπέρογλου 8, Λόγκαν 9, Σάτο 8, Π. Καλάθης 13, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10, Βουγιούκας 6, Ν. Καλάθης 3, Σμιθ 11, Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 14.
Κολοσσός Ρόδου: Λιακόπουλος, Χάτεν 17, Καλαϊτζής 2, Πάνος 4, Γεωργαλλής 6, Ασημακόπουλος 5, Μπόικιν 2, Χαρίσης 13, Τσάμης 13, Χόπσον 9, Κομποδιέτας, Αυγενικός.