Α1: Ισοφάρισε στη σειρά ο Πανιώνιος

To 1-1 στον μικρό τελικό της Α1 έκανε ο Πανιώνιος. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε στην έδρα της με 81-64 του Κολοσσού και ισοφάρισε στη σειρά. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπίλι Κιζ και ο Τζον Ντίμπλερ, που πέτυχαν 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα, ενώ αντίθετα για την ομάδα της Ρόδου ξεχώρισαν οι Λιακόπουλος και Χόπσον, που σημείωσαν από 10 πόντους έκαστος.

To 1-1 στον μικρό τελικό της Α1 έκανε ο Πανιώνιος. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε στην έδρα της με 81-64 του Κολοσσού και ισοφάρισε στη σειρά.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπίλι Κιζ και ο Τζον Ντίμπλερ, που πέτυχαν 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα, ενώ αντίθετα για την ομάδα της Ρόδου ξεχώρισαν οι Λιακόπουλος και Χόπσον, που σημείωσαν από 10 πόντους έκαστος.

Οι δύο ομάδες έδωσαν περισσότερο βάρος στην επίθεση στο ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να διαμορφωθεί στο 28-25 υπέρ του Πανιωνίου. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και κυρίως από την περιφέρεια, γεγονός που τους έφερε στο +10 (46-36) στη λήξη του ημιχρόνου.

Από κει και πέρα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κυριάρχησε στο παρκέ και χωρίς να απειληθεί από τους αντιπάλους της έφτασε με άνεση στο τελικό 81-64.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 46-36, 70-44, 81-64

Πανιώνιος: Ξανθόπουλος 7 (1), Κιζ 16 (4), Αθανασούλας 3 (1), Ντίμπλερ 15 (3), Μπατής 2, Καββαδάς 1, Ιωάννου 2, Σαρικόπουλος 4, Νάντζφεϊ 14 (2), Παραγιός 5 (1), Μπάρλος 12.

Κολοσσός Ρόδου: Λιακόπουλος 10, Χάτεν 7 (1), Καλαϊτζής 6, Γεωργαλλής 1, Ασημακόπουλος 7, Μπόικιν 8 (1), Χαρίσης 6, Τσάμης 9, Χόπσον 10.