Ευρωλίγκα: Πάλεψε, αλλά ξεκίνησε με ήττα ο Παναθηναϊκός

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός, γνωρίζοντας την ήττα στην παράταση με 84-83 από την Λιέτουβος Ρίτας στο Βίλνιους.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 84-83 στην παράταση από την Λιέτουβος Ρίτας στο Βίλνιους, στην πρεμιέρα του στην Ευρωλίγκα και έκανε ποδαρικό με το... αριστερό στη διοργάνωση.

Οι «πράσινοι» παρότι έμειναν «ζωντανοί» για τη νίκη μέχρι το τέλος χάρη σε κρίσιμα καλάθια των Διαμαντίδη και Γκιστ, «πλήρωσαν» τις εμφανείς αδυναμίες τους αμυντικά, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την πρώτη τους φετινή ήττα στην Ευρωλίγκα και δεύτερη διαδοχική, μετά από αυτή στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Σεϊμπούτις, που σημείωσε 19 πόντους, ενώ για τους «πράσινους» πρώτος σε πόντους ήταν ο Ματσιούλις (13π.). Ακολούθησαν με διψήφιο αριθμό πόντων οι Κάρι (12π.), Μπατίστ (12π.), Γκιστ (10π.) και Μαυροκεφαλίδης (10π.).

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε αποτελεσματικός στην επίθεση, σκοράροντας 42 πόντους στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, όσους περίπου είχε πετύχει σε ολόκληρο το περασμένο παιχνίδι στο ΣΕΦ, αντίθετα, όμως, στην άμυνα δεν ήταν το ίδιο ουσιαστικός, με αποτέλεσμα να δεχθεί άλλους τόσους. Τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (25-25 και 42-42) , καθώς οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το προβάδισμα που είχαν πάρει στην δεύτερη περίοδο (36-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός των δύο ομάδων έπεσε και επιθετικά, με την Λιέτουβος να «χτυπάει» πρώτη και να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων στα μέσα του δεκαλέπτου.  Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε επιτυχώς και πέρασε μπροστά στο 28’ με 57-58 χάρη σε τρίποντο του Φώτση, ενώ διατήρησε τη διαφορά στον έναν πόντο (59-60) έως τη λήξη της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, το ντέρμπι συνεχίστηκε… Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη βρέθηκε δύο φορές μπροστά στο ξεκίνημα (59-63 και 62-65), όμως για μία ακόμη φορά δεν κατάφερε να προστατέψει το προβάδισμά της. Ο Παλάσιος μείωσε αρχικά στον πόντο (64-65), ενώ ακολούθησαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ (67-66, 67-68, 69-68, 69-70). Στο σημείο αυτό, όμως, η Λιέτουβος, με πρωταγωνιστή τον Σεϊμπούτις, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των «πράσινων» και πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 74-70 περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος. Ακολούθησε μία εύστοχη βολή του Διαμαντίδη για το 74-71, ενώ ο αρχηγός του «τριφυλλιού» με τρίποντο στα 18'' έφερε το ματς στα ίσια (74-74), στέλνοντάς το στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, οι «πράσινοι» πήραν εκ νέου το προβάδισμα (74-78) στο 41΄ με πόντους του Ματσιούλις και του Ούκιτς, αλλά μέσα σε ένα λεπτό κατάφεραν να το απωλέσουν (80-78). Ο Μπατίστ απάντησε με δύο εύστοχες βολές για το 80-80, ενώ ο Γκιστ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα στη συνέχεια έφερε την ομάδα του εκ νέου μπροστά με 82-83 ενώ απέμεναν 22 δευτερόλεπτα για το τέλος. Στην επόμενη επίθεση, όμως, ο Σεϊμπούτις ευστόχησε ξανά για το 84-83 και χάρισε την πολύτιμη νίκη στην Λιέτουβος Ρίτας, αφού ο Ούκιτς αστόχησε σε τρίποντο, όπως και ο Φώτσης στην εκπνοή.

Tα δεκάλεπτα: 25-25, 42-42, 59-60, 74-74, 84-83

Λιέτουβος Ρίτας : Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας 10, Παλάσιος 12, Σεϊμπούτις 19, Γλυνιαδάκης, Γκετσεβίτσιους 7, Λίντεκα, Κουκ 10, Σονγκάιλα 13, Γέλοβατς 7.

Παναθηναϊκός: Κάρι 12, Μπατίστ 12, Φώτσης 3, Ούκιτς 8, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 10, Παππάς 5, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13.