Άλωσε το «Nick Galis Hall» ο Πανιώνιος

Νικητής έφυγε από το «Nick Galis Hall» ο Πανιώνιος, επικρατώντας με 65-63 του Άρη.

Σπουδαία νίκη με 65-63 επί του Άρη πήρε ο Πανιώνιος στο «Nick Galis Hall», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των Ανδρών. Οι «κυανέρυθροι» παρότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πέρασαν στην αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφεραν να  πετύχουν την 4η φετινή τους νίκη σε πέντε αγώνες στο πρωτάθλημα, η οποία τους έφερε μόνους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «κίτρινοι» βρίσκονταν στο +5 στην πρώτη περίοδο (16-11), ενώ κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους στους εννέα πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-20). Στην 3η περίοδο, ωστόσο, ο Πανιώνιος με όπλο την άμυνά του μείωσε αρχικά στο καλάθι (42-40), ενώ οδηγήθηκαν στην 4η περίοδο όντας στο -3 (47-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεσή τους και παρότι οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (58-58, 60-60, 63-63), ο Ντούβνιακ έκανε το 63-65 περίπου 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χαρίζοντας την μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 29-20, 47-44, 63-65

Άρης: Μποχωρίδης 3 (1), Χαντ 2, Πελεκάνος 4, Γκίκας 7 (1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 9 (5 ριμπ.), Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 12 (6 ριμπ.), Σαρικόπουλος 2, Μούρτος, Αθηναίου 22 (1).

Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 12, Σταμάτης, Ντούβνιακ 20 (2), Κάρτερ 12 (6 ριμπ.), Μίλμπουρν 10 (7 ριμπ.), Αθανασούλας, Σκορδίλης 5 (6 ριμπ.), Καββαδάς, Λάνγκφορντ, Σίμτσακ 4 (5 ριμπ.), Κυρίτσης, Σαλούστρος 2.