Νίκησε τον Ίκαρο και έμεινε στην κορυφή ο Παναθηναϊκός

Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 77-61 του Ίκαρου Χαλκίδας στο ΟΑΚΑ, για την 9η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ και παρέμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «πράσινοι» πήραν από την αρχή τον έλεγχο και το προβάδισμα στον αγώνα, ενώ από την 3η περίοδο πάτησαν το πόδι στο γκάζι, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μέχρι τα μισά σχεδόν του αγώνα, καταφέρνοντας μάλιστα να πλησιάσουν ακόμη και στους τρεις πόντους (33-30). Στο σημείο αυτό, ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον Φώτση, οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο σκορ και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +20 (59-39), ενώ το μόνο που κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ίκαρος ήταν απλά να μειώσει τη διαφορά σε 77-61.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Φώτσης που σημείωσε 17 πόντους, ενώ ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Λάσμε (12π.), Μαυροκεφαλίδης (11π.), Διαμαντίδης (10π.) και Γιάνκοβιτς (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 30-24, 59-39, 77-61

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 3, Μπράμος 2, Μπατίστ, Φώτσης 17 (4), Ούκιτς  9 (1), Λάσμε 12, Μαυροκεφαλίδης 11 (7ρ), Διαμαντίδης 10 (2 τρ., 8 ασ.), Γκιστ, Γιάνκοβιτς 10 (2), Αποστολίδης 3 (1).

Ίκαρος: Γκόβενς 16 (2), Παπανικολόπουλος, Μανωλόπουλος 17 (3), Γκαγκαλούδης 11 (2), Τολιόπουλος, Βουγιούκας , Μάσιτς 3, Ρίτσαρντς 14, Μπέμπης.