Με το… δεξί ο ΠΑΟΚ, ο Κολοσσός και ο Πανελευσινιακός

Ποδαρικό με νίκη στο 2014 έκαναν στην Α1 μπάσκετ των ανδρών ο ΠΑΟΚ, ο Κολοσσός και ο Πανελευσινιακός, σε αντίθεση με τον Ηλυσιακό, τον Ίκαρο και τον ΚΑΟΔ.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ τον αγώνα με τον Ηλυσιακό στο κλειστό της Πυλαίας, για την 12η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών, επικρατώντας άνετα με 84-49 των αντιπάλων του.

Κορυφαίος για τον «δικέφαλο του Βορρά», που έφτασε τις 7 νίκες φέτος, ήταν ο Πέιν, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους,  ενώ ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Τσαϊρέλης και Μπόγρης με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ηλυσιακός μόνο στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ, όμως από κει και πέρα ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμούς και κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο παρκέ, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 84-49.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-32, 63-39, 84-49

ΠΑΟΚ: Πέιν 22, Κούπερ 5, Χαραλαμπίδης 3, Βουτσίτσεβιτς 3, Τσαϊρέλης 11, Δέδας 8, Μαργαρίτης 6, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 2, Λιάπης 7, Κώττας 2.

Ηλυσιακός: Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 2, Σμιθ 3, Χατζής 4, Ζούμπος 3, Δορκοφίκης 5, Βαβάτσικος 3, Ιωάννου 13, Τζουγαράκης 3, Μποντζ 6, Άντερσον 7.

Με το… δεξί στη νέα χρονιά μπήκε και ο Κολοσσός, παίρνοντας πολύτιμη νίκη με 70-64 του Ίκαρου Χαλκίδας. Αν και οι γηπεδούχοι έκαναν ένα άσχημο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -18 στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά να επιστρέψουν στο ματς, πετυχαίνοντας στο τέλος την σπουδαία ανατροπή.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Σμιθ, Στεφανίδης και Τσάμης με 15 πόντους έκαστος, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκαγκαλούδης που σημείωσε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 31-49, 50-57, 70-64

Κολοσσός: Παπαντωνίου 4, Ματσάμας, Γεωργαλής 3 Κόμματος 5, Σμιθ 15, Στεφανίδης 15, Σίμπσον 4, Τσάμης 15, Όσμπι 4, Καπελάν, Δάνας, Ναντφέτζι 5.

Ίκαρος: Στρναντ 6, Γκόβενς 16, Άσκα 6, Μανολόπουλος, Σούτον 2, Γκαγκαλούδης 17, Σπανός 2, Βουγιούκας, Μάσιτς 7, Ρίτσαρντς 8, Βέμπης, Περσίδης.

Ιδανικά ξεκίνησε επίσης τις υποχρεώσεις του το 2014 ο Πανελευσινιακός, επικρατώντας με 73-67 του ΚΑΟΔ στο κλειστό της Ελευσίνας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την πρώτη περίοδο το προβάδισμα (17-13) και το διατήρησαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι το τέλος, φτάνοντας με άνεση στο τελικό 73-67 και την 5η τους νίκη στη φετινή σεζόν.

Κορυφαίοι για τον Πανελευσινιακό ήταν οι Φαγιέ και Παπαμακάριος που πέτυχαν από 15 πόντους έκαστος, ενώ για τους φιλοξενούμενους πρωταγωνιστής ήταν ο Μπράουν που σημείωσε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-30, 50-42, 73-67

Πανελευσινιακός: Παπαμακάριος 15, Αράπης, Ράλεϊ-Ρος 8, Δημάκος, Τζόουνς 14 (1), Φαγιέ 15, Τέρνερ 10 , Μάντζαρης 4, Αβραμίδης 7

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 2, Τζόουνς 8, Στίγκερς 6, Μπράουν 20 (4), Βον 6, Μάρκοβιτς 11 (7 ριμπάουντ), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 5, Ζάρας 9, Χρυσικόπουλος.