Πολύτιμες νίκες για Νέα Κηφισιά και Απόλλων Πάτρας

Την θετική της πορεία στην Α1 μπάσκετ των Ανδρών συνεχίζει η Νέα Κηφισιά, ενώ σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε ο Απόλλων Πάτρας.

Η νεοφώτιστη ΑΕΝΚ αν και πιέστηκε στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 97-85 στην έδρα της των Τρικάλων και πήρε την 7η φετινή νίκη της, η οποία την έφερε εντός της πρώτης πεντάδας του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το καλό τους ξεκίνημα και τους 18 πόντους (49-31) με τους οποίους προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο για να φτάσουν την τελική επικράτηση. Τα Τρίκαλα πίεσαν στο τρίτο δεκάλεπτο και επέστρεψαν για τα καλά στο ματς, μειώνοντας μάλιστα στο καλάθι στην 4η περίοδο (71-69), όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο τους αντιπάλους τους.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 49-31, 69-61, 97-85.

Νέα Κηφισιά: Βασίλιεβιτς 17, Λιακόπουλος 11, Κρόκερ 20, Κομποδιέτας, Σιούτης, Γκάρετ 9 (9 ριμπ.), Γουντς 8, Τσαλδάρης 8, Αντεγκμπόγε 6, Κακιούζης 12, Μπάρλος 6.

Τρίκαλα: Έβανς 18 (8 ριμπ.), Περούνιτσιτς 3, Γιούιν 16, Γιαννακίδης 11, Πέτροβιτς 4, Πορίνι 8, Γκρέιντζερ 15 (8 ριμπ., 5 ασίστ), Δεληγιάννης 8, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε την ίδια ώρα ο Απόλλων Πάτρας χάρη στην εκτός έδρας νίκη του με 76-67 επί του Ηλυσιακού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διψήφιο αριθμό πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (19-29) και παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος, διατήρησαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στην 5η φετινή νίκη τους, η οποία τους απομακρύνει από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 37-41, 54-57, 67-76

Ηλυσιακός: Καυκής 2, Αντωνάκης 8, Σμιθ, Χατζής 8, Δορκοφίκης 2, Στέφενς 8 (8 ριμπάουντ), Ιωάννου 2, Μποτζ 13 (14 ριμπάουντ), Άντερσον 24 (4)

Απόλλων Πάτρας: Ρος 15 (5 ασίστ), Αργυρόπουλος 2, Καπερώνης, Ντάνιελ 13 (7 ριμπάουντ), Ουίλσον 17 (4), Λιανός 5 (5 ριμπάουντ), Πελεκούδας 2, Μιλουτίνοβιτς 7 (1), Μπολντς 15 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα)