Σπουδαία νίκη για τον Κολοσσό, άνετα ο Πανιώνιος

Με όπλο την άμυνα ο Κολοσσός νίκησε με 62-49 τον ΠΑΟΚ στη Ρόδο για την 14η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών, ενώ πολύτιμες νίκες πήραν τόσο ο Πανιώνιος όσο και ο Ίκαρος Χαλκίδας.

Ο Κολοσσός με άμυνα για σεμινάριο ιδίως από το 3ο δεκάλεπτο και μετά, «μπλόκαρε» επιθετικά τον ΠΑΟΚ και πήρε σπουδαία νίκη με 62-49 επί του «δικέφαλου του Βορρά» στο Βενετόκλειο, φτάνοντας τις έξι συνολικά στη φετινή σεζόν.

Αν και η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε ένα ισχνό προβάδισμα τόσο στο τέλος της πρώτης (12-13) όσο και της δεύτερης περιόδου (29-30), οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και με «ατσαλένια» άμυνα, προσπέρασαν στο σκορ και βρέθηκαν στο +10 (48-38), παίρνοντας άνετα το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 62-49. Είναι χαρακτηριστικό ότι στις τελευταίες δύο περιόδους ο ΠΑΟΚ πέτυχε συνολικά μόλις 19 πόντους.

Το αποτέλεσμα αυτό δίνει σημαντική βαθμολογική ανάσα στον Κολοσσό και τον βάζει σε τροχιά οκτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 29-30, 48-38, 62-49

Κολοσσός Ρόδου: Παπαντωνίου 15 (2), Καρ, Γεωργαλής 4, Κόμματος, Σμιθ 2, Στεφανίδης 7 (1), Σίμπσον 8, Τσάμης 6 (1), Όσμπι 14, Νάτζφεϊ 6.

ΠΑΟΚ: Πέιν 11, Κούπερ 4, Χαραλαμπίδης 2, Τσαϊρέλης 11, Δέδας 10 (2), Μαργαρίτης 3, Μπογρης 8, Κασελάκης, Λιάπης.

Την θετική του φετινή του πορεία στην Α1 μπάσκετ των ανδρών συνέχισε την ίδια ώρα ο Πανιώνιος, που επικράτησε εύκολα με 92-70 του Πανελευσινιακού στη Νέα Σμύρνη.

Οι «κυανέρυθροι» κυριάρχησαν στο παρκέ των αντιπάλων τους και προηγήθηκαν με 10 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-30), ενώ στη συνέχεια και στο 3ο δεκάλεπτο βρέθηκαν στο +17 (67-50), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την τελευταία περίοδο.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επέστρεψε έτσι στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και έφτασε τις 11 νίκες στη φετινή σεζόν μετά από 14 αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 40-30, 67-50, 92-70

Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 18 (5 ασίστ), Ντούβνιακ 17 (6 ριμπάουντ), Κάρτερ, Μίλμπουρν 11 (2), Αθανασούλας 9 (1), Μπατής 8 (2), Σκορδίλης 4, Λάνγκφορντ 1, Μισέλ 2, Σίμτσακ 3, Κυρίτσης 12 (1), Σαλούστρος 7 (1).

Πανελευσινιακός: Νίκου, Παπαμακάριος 15, Αράπης 8 (2), Ράλεϊ Ρος 9, Τζόουνς 14 (9 ριμπάουντ), Μελισσαράτος 7, Τέρνερ 6, Μάντζαρης 5 (1), Αβραμίδης 6.

Ζωντανός στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία διατηρήθηκε, τέλος, ο Ίκαρος Χαλκίδας χάρη στην εντός έδρας νίκη του με 89-78 επί του Ρεθύμνου.

Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή ένα σημαντικό προβάδισμα 10 πόντων (29-19) και το διατήρησαν σε αυτά τα επίπεδα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, παρά τις προσπάθειες του ΑΓΟΡ, που κατά διαστήματα πλησίασε στο σκορ (57-50, 61-55), παίρνοντας χωρίς πρόβλημα την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49-39, 64-55, 89-78

Ίκαρος Χαλκίδας: Στρναντ 13 (4), Γκόβενς 6, Άσκα 15, Μανωλόπουλος 11 (3), Σάτον 16, Γκαγκαλούδης 10 (1), Σπανός, Μάσιτς 3 (1), Ρίτσαρντς 15 (1)

ΑΓΟΡ: Χαρτ 9 Καλλινικίδης 2 , Κούμπουρας, Αγγελόπουλος, Ράιτ 31 (5) Καλαμπόκης 4, Κανονίδης, Σίννης, Λάτοβιτς, Εζιούκου 9, Άρμπετ, Γκάμπριελ 20 (4)