Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι

Διεκόπη το ματς για να εκκενωθεί το γήπεδο, λόγω ρίψης κροτίδας στον πάγκο του Άρη.

Σε δεύτερη μοίρα πέρασε η νίκη του ΠΑΟΚ επί του Άρη στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, καθώς κάποιοι ανεγκέφαλοι «έβαλαν φωτιά» στην αναμέτρηση.

Έξι λεπτά πριν από το τέλος, οι διαιτητές διέκοψαν τον αγώνα με το σκορ στο 47-43 υπέρ του ΠΑΟΚ εξαιτίας ρίψης κροτίδας στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Έπειτα από διαβουλεύσεις με την αστυνομία, διατάχθηκε η εκκένωση του γηπέδου προκειμένου να συνεχιστεί ο αγώνας.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έδειξαν ικανοί στο ξεκίνημα να «καθαρίσουν» από νωρίς το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν με 20-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου και 34-25 στο ημίχρονο.

Ωστόσο ο Άρης δεν κατέθεσε τα όπλα και με αντεπίθεση διαρκείας στην 3η περίοδο, ψαλίδισε τη διαφορά και ξαναμπήκε στο ματς. Στην 4η και καθοριστική περίοδο έγιναν εκατέρωθεν λάθη και το άγχος ήταν έκδηλο στις προσπάθειες των δύο ομάδων. Μετά τη διακοπή του ματς, οι παίκτες του ΠΑΟΚ φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-25, 43-41, 56-49

ΠΑΟΚ: Πέιν 9, Κούπερ 9, Χαραλαμπίδης 1, Τσόκλας 9, Βουτσίσεβιτς, Τσαϊρέλης 13, Δέδας 3, Μαργαρίτης 4, Καλλές, Μπόγρης 5, Κασελάκης 3, Λιάπης.

Άρης: Μποχορίδης 1, Χαντ, Πελεκάνος 3, Γκίκας 3, Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 11, Χαρίσης 2, Λαρετζάκης, Βεζένκοφ 5, Μούρτος 13, Αθηναίου 7, Μίτογλου.