Ο Απόλλωνας «έκαψε» τον Ίκαρο

Οι Πατρινοί επικράτησαν δύσκολα σε ένα ματς-θρίλερ.

Πόντο-πόντο πήγε σχεδόν όλο το ματς, καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν για το ροζ φύλλο αγώνα. Η αναμέτρηση κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με τους παίκτες του Νίκου Βετούλα να είναι αυτοί που πανηγύρισαν.

Ισόπαλες ήταν οι δύο ομάδες στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ ο Ίκαρος προηγήθηκε με ένα καλάθι στο ημίχρονο. 53-53 έληξε η τρίτη περίοδος, αλλά στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι έπαθαν μπλακ-άουτ. Συγκεκριμένα στα μισά της 4ης περιόδου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 10 πόντους και η ομάδα του Λυκογιάννη δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 33-35, 53-53, 71-65

Απόλλων Πάτρας: Ρος 6, Αργυρόπουλος 16, Καπερώνης, Ντάνιελ 9, Ουίλσον 13, Λιανός 1, Πέτροβιτς 2, Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς 12, Μπολντς 12.

Ίκαρος: Στρναντ 5, Γκόβενς 4, Άσκα 21, Μανωλόπουλος 10, Σάτον 14, Γκαγκαλούδης 4, Σπανός, Μάσιτς 3, Ρίτσαρντς 4.