Νέα νίκη για τον ΠΑΟΚ, ελπίζουν Κηφισιά και Ηλυσιακός

Σημαντικές νίκες πήραν στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των Ανδρών ο ΠΑΟΚ, η Νέα Κηφισιά, ο Ηλυσιακός και ο Απόλλων Πάτρας.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε δύσκολα με 97-90 του Ρεθύμνου στο κλειστό της Πυλαίας και έφτασε τις 10 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα, παραμένοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας. Παρά το προβάδισμά του στο 3ο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ είδε τον ΑΓΟΡ να αντιδράει στην τελευταία περίοδο, κατάφερε, όμως, να πάρει στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 45-41, 73-58, 97-90.

ΠΑΟΚ: Πέιν 12, Κούπερ 7, Χαραλαμπίδης 9, Τσόχλας 5, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 11, Δέδας 13, Μαργαρίτης 13, Καλλές 2, Μπόγρης 15, Κασελάκης 10, Λιάπης.

Ρέθυμνο: Χαρτ 9, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 5, Αγγελόπουλος, Ράιτ 31, Καλαμπόκης 21, Κανονίδης 2, Σίννης, Λάτοβιτς, Εζιούκου 20, Ντρτσα, Γκάμπριελ 2.

Σπουδαία νίκη με 81-74 επί του Άρη πήρε από τη μεριά της η νεοφώτιστη Νέα Κηφισιά στην έδρα της και πλέον με την 9η φετινή νίκη της κάνει όνειρα για μία θέση στα πλέι οφ. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο και το διατήρησαν χωρίς πρόβλημα μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 32-16, 46-35, 60-48, 81-74

ΑΕΝΚ: Βασίλιεβιτς 10 (2), Λιακόπουλος 10 (5 ασίστ), Κρόκερ 17 (1), Κομποδιέτας, Σιούτης, Γκάρετ 5 (8 ριμπάουντ), Γουντς 4, Τσαλδάρης 18 (4), Αντεγκμπόγιε 2, Κακιούζης 8 (7 ριμπάουντ), Μπάρλος 7 (1)

Άρης: Μποχωρίδης 2, Χαντ, Πελεκάνος 10 (6 ριμπάουντ), Γκίκας 2, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος 9, Χαρίσης 6, Βεζένκοφ 12 (8 ριμπάουντ), Μούρτος 14 (4), Αθηναίου 12 (1).

Πολύτιμη βαθμολογική ανάσα πήρε παράλληλα ο Ηλυσιακός, που επικράτησε με  νίκησε 84-75 εντός έδρας του Πανελευσινιακού. Με τη νίκη αυτή οι γηπεδούχοι, αν και δεν κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά από την ήττα τους στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα (-15), αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους όσον αφορά στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 49-37, 62-52, 84-75.

Ηλυσιακός: Καυκής 9 (1) (5ασίστ), Αντωνάκης, Χατζής 14 (2), Δορκοφίκης 19 (3), Στίβενς 7 (12ριμπ.), Βαβάτσικος, Ιωάννου 13, Τζουγκαράκης, Μποντζ 6 (10ριμπ.), Πίγκραμ 16 (3).

Πανελευσινιακός: Νίκου 6, Παπαμακάριος 18 (2), Αράπης, Ρος, Τζόουνς 16 (1) (8ριμπ.), Φαγέ 10, Φίσερ 2, Τέρνερ 12, Μάντζαρης 8, Αβραμίδης 3 (1).

Σημαντικό βήμα παραμονής έκανε επίσης ο Απόλλων Πάτρας, που επικράτησε με 84-82 του Κολοσσού στη Ρόδο. Οι γηπεδούχοι, που βρέθηκαν ακόμη και με 19 πόντους (43-62) πίσω στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς στο 4ο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 7 πόντους (82-75), όμως ο Απόλλων με ένα σερί 9-0 έκανε την ανατροπή και δραπέτευσε εμ το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-53, 53-66, 82-84.

Κολοσσός Ρόδου: Παπαντωνίου, Καρ, Γεωργαλής 7, Κόμματος, Σμιθ 23 (12 ριμπάουντ), Στεφανίδης 8 (1), Σίμπσον 11, Τσάμης 24 (3) (7ασίστ), Όσμπι 6, Νάτζφεϊ 3 (1).

Απόλλων Πάτρας: Ρος 14 (1), Αργυρόπουλος 2, Καπερώνης, Ντάνιελ 2, Ουίλσον 18 (3), Λιανός 4, Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 6 (2), Πελεκούδας 1, Μιλουντίνοβιτς 15 (2), Μπολντς 22 (3) (8ριμπ).