Μόνο για ένα ημίχρονο βρήκε αντίσταση ο Ολυμπιακός

Ανεβάζοντας ρυθμούς από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά ο Ολυμπιακός επικράτησε με 87-64 του Ίκαρου στη Χαλκίδα και πέτυχε την 14η φετινή νίκη του στην Α1 μπάσκετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μόνο στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκαν απέναντι στους γηπεδούχους, όμως στη συνέχεια πάτησαν το… πόδι στο γκάζι και έφτασαν εύκολα στο τέλος στη νίκη με 87-64.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η διαφορά υπέρ των Πειραιωτών ήταν μόλις στους 3 πόντους, αλλά από εκεί και έπειτα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε ακόμη και στο +20 (50-70) στην 4η περίοδο, παίρνοντας άνετα το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Σλούκας και Ντάνστον με 14 και 13 πόντους, αντίστοιχα, ξεχώρισαν για τους Πειραιώτες, ενώ ακολούθησαν με 10 πόντους οι Σπανούλης, Μουν και Κόλινς.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-41, 46-58, 64-87

Ίκαρος Χαλκίδας: Στραντ, Γκόβενς 5 (1), Άσκα 14, Σάτον 15, Γκαγκαλούδης 15 (2), Σπανός 1, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 3, Ρίτσαρντς 11 (2), Μπέμπης.

Ολυμπιακός: Μουν 10, Ντάνστον 13, Σπανούλης 10, Περπέρογλου, Παπαπέτρου 2, Σλούκας 14 (3), Κόλινς 10 (1), Λοτζέσκι 17 (3), Μπέγκιτς 5, Πρίντεζης 4, Μάντζαρης, Καββαδάς 2.