Νικητής στη "μάχη" για τη σωτηρία ο Πανελευσινιακός

Σημαντικό βήμα παραμονής στην Α1 μπάσκετ των ανδρών έκανε ο Πανελευσινιακός, επικρατώντας με 71-60 του Ίκαρου Χαλκίδας, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Σε μία από τις μεγάλες φετινές μάχες για τη σωτηρία, ο Πανελευσινιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο , κατάφερε να αντεπιτεθεί στο δεύτερο μισό και να πάρει την πολυπόθητη νίκη με 71-60, αναπτερώνοντας τις ελπίδες του για την παραμονή.

Οι γηπεδούχοι που βρίσκονταν στο -5 (33-38) στην πρώτη περίοδο, προσπέρασαν τους αντιπάλους τους στο 3ο δεκάλεπτο και διατήρησαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο τελικό 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-38, 52-46, 71-60

Πανελευσινιακός: Νίκου 3, Παπαμακάριος 6 (1), Ρος, Φαγιέ 18 (10ριμπάουντ), Τέρνερ 10, Αράπης, Τζόουνς 15, Φίσερ 15 (1), Μελισσαράτος, Μάντζαρης 4, Αβραμίδης

Ίκαρος Χαλκίδας: Γκόβενς 9, Άσκα 7 (11ριμπάουντ), Σάτον 4, Γκαγκαλούδης 15 (2) (7ασίστ), Ρίτσαρντς 17 (2) (8ριμπάουντ), Στραντ 5 (1), Γούνταλ, Μανωλόπουλος 3 (1), Σπανός