Με νίκες προχώρησαν Άρης, ΚΑΟΔ, Κολοσσός και Ίκαρος

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την κακή ημέρα του Πανιωνίου και πήρε μια σπουδαία νίκη στην Νέα Σμύρνη. Σημαντικές νίκες για ΚΑΟΔ, Κολοσσό και Ίκαρο.

Με πρωταγωνιστή τον πρώην «κυανέρυθρο» Γιάννη Αθηναίου στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Άρης επιβλήθηκε 68-63 του Πανιωνίου στο κλειστό της Αρτάκης, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ.

Ο Πανιώνιος αν και είχε το προβάδισμα αρκετές φορές μέσα στο παιχνίδι δεν κατάφερε να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας από τον Άρη. Από την πλευρά τους οι «κίτρινοι» με καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των «κυανέρυθρων» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα την κατάλληλη στιγμή.

Δεκάλεπτα: 16-15, 33-31, 44-50, 63-68.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 10, Ντούβνιακ 3, Κάρτερ 16, Μίλμπουρν 3, Αθανασούλας 2, Μπατής 5, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 10, Μισέλ 7, Σίμτσακ 3, Κυρίτσης, Σαλούστρος 2.

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 10, Χαντ 1, Πελεκάνος 15, Γκίκας, Τσακαλέρης 2, Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 13, Σαρικόπουλος 3, Μούρτος 2, Αθηναίου 16.

Ηλυσιακός - ΚΑΟΔ

Σημαντική νίκη πήρε ο ΚΑΟΔ που επικράτησε 74-70 του Ηλυσιακού στα Ιλίσια και βάζει τέλος στα σενάρια υποβιβασμού του. Αντίθετα οι γηπεδούχοι μετά από αυτή την ήττα έχουν δύσκολο έργο για την υπόθεση παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 38-35, 55-57, 70-74.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 2, Φακοπουλίδης 4, Αντωνάκης 8, Χατζής 7, Ζούμπος, Δορκοφίκης 7, Στίβενς 4, Βαβάτσικος, Ιωάννου 3, Τζουγκαράκης, Μπόντζ 12, Πιγκραμ 23.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 5, Τζόουνς 17, Στίγκερς 4, Μπράουν 21, Βον 15, Μάρκοβιτς 7, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 2, Ζάρας 3, Μπένας.

Κολοσσός – Πανελευσινιακός

Στις νίκες επέστρεψε ο Κολοσσός επικρατώντας του Πανελευσινιακού 67-57, για την 18η αγωνιστική. Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες, όμως στην επανάληψη ο Κολοσσός πήρε σαφές προβάδισμα με την ομάδα του Πανελευσιανιακού να μην μπορεί να απειλήσει.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 28-25, 51-36, 67-57.

Κολοσσός (Πρίφτης): Παπαντωνίου 6, Τσαρ 9 (3), Γεωργαλλής 1, Κόμματος 7 (9 ριμπάουντ), Σμιθ 15 (6 ριμπάουντ), Στεφανίδης 17 (6 ριμπάουντ), Σίμπσον, Τσάμης 2, Όσμπι 8, Νάτζφεϊ 2.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 6 (2), Αράπης 1, Τζόουνς 17 (8 ριμπάουντ), Μαγκουνής, Φαγιέ 25 (6 ριμπάουντ), Φίσερ 2, Τέρνερ 4, Μάντζαρης, Αβραμίδης.

Ίκαρος - Τρίκαλα

Με νίκη έκανε ντεμπούτο στον πάγκο του Ικάρου ο Θανάσης Γιαπλέ καθώς η ομάδα του επικράτησε των Τρικάλων 81-74, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα.

Ο Ίκαρος αν και βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους από τα Τρίκαλα στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να γυρίσει το ματς της μέσα σε ένα δεκάλεπτο και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Με τη νίκη αυτή ο Ίκαρος έχει ελπίδες ακόμα για την παραμονή του στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 19-20, 31-12, 18-20

Ίκαρος Χαλκίδας (Θανάσης Γιαπλές): Στρναντ 11 (1)Ρόμπερσον 16 (4), Γουντάλ 2, Άσκα 13 (9 ριμπάουντ), Σούτον 9 (8 ριμπάουντ), Γκαγκαλούδης 14, Σπανός, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16 (4)

Τρίκαλα (Κώστας Φλεβαράκης): Έβανς 19 (3), Περούνισιτς 12 (4), Έουινγκ 11, Γιαννακίδης 1, Πέτροβιτς 9 (3), Πορρίνι (9 ασίστ), Σαπ 9, Δεληγιάννης, Μάταλον 1, Πάνος 12, Νικολόπουλος.