Πολύτιμες νίκες για ΠΑΟΚ, Πανιώνιο, Ίκαρο και ΑΓΟΡ

Πολύτιμες νίκες στη μάχη που δίνουν για τα πλέι οφ πήραν ο ΠΑΟΚ, ο Πανιώνιος και ο ΑΓΟΡ, ενώ ο Ίκαρος αναπτέρωσε τις ελπίδες του για την παραμονή στην κατηγορία.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» συνέχισε την θετική πορεία που διαγράφει τις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, έκαμψε με 82-77 την αντίσταση των Τρικάλων στο Κλειστό της Πυλαίας, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των Ανδρών.

Οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν σημαντικό προβάρισμα καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο, κατάφεραν να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος και να πάρουν την 13η φετινή νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 49-38, 66-57, 82-77

ΠΑΟΚ: Πέιν 9, Κούπερ 5, Χαραλαμπίδης 19, Τσόχλας 3, Τσαϊρέλης 12, Δέδας 3, Μαργαρίτης 8, Καλές, Μπόγρης 17, Κασελάκης 7.

Τρίκαλα: Έβανς 16, Περούνιτσιτς 11, Γιούιν 10, Γιαννακίδης 2, Πέτροβιτς 4, Πορίνι 6, Σαπ 5, Δεληγιάννης, Ματαλόν 13, Φούντας, Πάνος 5, Νικολόπουλος 5.

Στις νίκες επέστρεψε την ίδια ώρα ο Πανιώνιος, επικρατώντας με 87-73 στην έδρα του Ηλυσιακού, για την 20η αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ. Οι «κυανέρυθροι» αν και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (11-21), βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (44-38), όμως κατάφεραν να αντεπιτεθούν σθεναρά στην 4η περίοδο και να πάρουν την 14η φετινή νίκη τους, που τους κρατά εδραιωμένους στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 44-38, 59-59, 73-87

Ηλυσιακός: Καυκής 15, Αντωνάκης 2, Ντεβέντορφ 5, Χατζής 2, Δορκοφίκης, Στέφενς 8, Ιωάννου 7, Τζουγκαράκης, Εμπότζ 6, Πίγκραμ 28.

Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 27, Ντούβνιακ, Κάρτερ 12, Μίλμπουρν 22, Αθανασούλας, Μπατής 3, Σκορδίλης 1, Σίμτσακ 10, Σαλούστρος 12.

Σπουδαία νίκη στη μάχη που δίνει για την είσοδό του στα πλέι οφ έκανε από πλευράς του ο ΑΓΟΡ χάρη στην επιβλητική νίκη του με 85-69 επί του Πανελευσινιακού. Οι Κρητικοί πήραν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο αύξησαν ακόμη στο +20 στην 3η περίοδο (64-44), φτάνοντας με χαρακτηριστική ευκολία στο τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-30, 64-44, 85-69

ΑΓΟΡ: Χαρτ 12 (2), Καλλινικίδης, Κομπούρας 2, Αγγελόπουλος 2, Ράϊτ 13, Καλαμπόκης 14 (2), Κανονίδης 2, Σίννης, Λάτοβιτς 6, Εζιούκου 15 (9 ριμπάουντ), Ντρτσα 13 (3), Γκάμπριελ 6

Πανελευσινιακός: Νίκου, Παπαμακάριος 2, Αράπης, Δημάκος, Τζόουνς 16, Φαγιέ 26 (9 ριμπάουντ), Φίσερ 5, Τέρνερ 9, Μάντζαρης 9, Αβραμίδης 2.

Τις ελπίδες της όσον αφορά στη μάχη για την παραμονή αναπτέρωσε τέλος ο Ίκαρος Χαλκίδας, παίρνοντας πολύτιμη νίκη με 83-81 επί της Νέας Κηφισιάς. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ όλη τη διάρκεια του με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, όμως στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική επαναφορά, όντας εννέα πόντους πίσω στο σκορ (52-61), φτάνοντας στο τελικό 83-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-33, 52-61, 83-81

Ίκαρος: Στνραντ, Ρόμπερσον 9, Γούντολ 10, Άσκα 16, Μανωλόπουλος, Σάτον 9, Γκαγκαλούδης 28, Σπανός, Ρίτσαρντς 11.

Νέα Κηφισιά: Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 4, Κρόκερ 26, Ψάθας 2, Γκάρετ 2, Γουντς 10 , Τσαλδάρης 10, Αντεγκμπόγε 7, Κακιούζης 6, Μπάρλος 14.