Έχασε κι έμπλεξε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 68-61 από την Λαμποράλ Κούτσα και όχι μόνο έχασε έδαφος για τη 2η θέση, αλλά μπήκε σε περιπέτειες και για την πρόκριση.

Παρουσιάζοντας ένα κακό αγωνιστικό πρόσωπο, οι «πράσινοι» έδωσαν την ευκαιρία στην ουραγό του ομίλου τους στο Top 16 της Ευρωλίγκας, να φύγει νικήτρια με 68-61 από το ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και πλέον μπήκαν σε μπελάδες για την υπόθεση πρόκριση.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την Αρμάνι Μιλάνο στη μάχη για την 2η θέση και βρέθηκε στο 4-5 (νίκες-ήττες) στον όμιλό του, μαζί με τον Ολυμπιακό και τη Φενέρμπαχτσε, που επίσης μάχονται για το εισιτήριο της πρόκρισης.

Οι "πράσινοι" μπήκαν νωθροί στο παρκέ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ισπανική ομάδα για να μείνει κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (18-18), ενώ η ίδια εικόνα επικράτησε και στη δεύτερη περίοδο, με με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να προηγούνται με 27-28.

Τα λάθη και η αστοχία του "τριφυλλιού" συνεχίστηκαν για τα καλά στο 3ο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να βρεθεί αρχικά στο -12 (38-50) και στη συνέχεια στο -11 (44-55). Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε στην τελευταία περίοδο, με εξαίρεση το τελευταίο λεπτό, στο οποίο μείωσε σε 61-65, όμως το πρόσκαιρο αυτό ξέσπασμα, δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να απογύγει την αναπάντεχη ήττα.

Για τους "πράσινους" ξεχώρισε ο Διαμαντίδης με 15 πόντους, ενώ για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Νοτσιόνι με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 27-28, 44-55, 61-68

Παναθηναϊκός: Μπράμος 10 (2), Μπατίστ, Φώτσης 4, Ούκιτς 5, Λάσμε 5 (7 ριμπάουντ), Διαμαντίδης 15 (2), Γκιστ 6, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 5, Ράιτ 12

Λαμποράλ Κούτσα: Μαϊνόλντι, Νοτσιόνι 16 (13 ριμπάουντ), Ποέτα 4, Χάνγκα 4, Ντιόπ, Σαν Εμετέριο 8 (2), Πλάις 12, Ερτέλ 9, Γέλινεκ 6, Βαν Όστρουμ, Κοζέρ 9 (1)