«Σαρωτικός» ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Πανιώνιος απέναντι στον Ίκαρο Χαλκίδας, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Οι «κυανέρυθροι» εμφανίστηκαν καταιγιστικοί στη Νέα Σμύρνη απέναντι στην ομάδα της Χαλκίδας, επικρατώντας άνετα με 89-54 των αντιπάλων τους.

Ο Πανιώνιος πήρε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο μία διαφορά 16 πόντων (23-7), την οποία αύξησε στο +20 (43-23) στην δεύτερη περίοδο, μετατρέποντας ουσιαστικά σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι συνεχίζοντας με τους ίδιους ρυθμούς βρέθηκαν να προηγούνται με 32 πόντους στο τέλος του 3ου δεκάλεπτου και χωρίς το παραμικό πρόβλημα έφτασαν στο τελικό 89-54.

Κορυφαίοι για τους «κυανέρυθρους» ήταν ο ΜακΚόλουμ που σημείωσε 15 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Ντούβνιακ με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 43-23, 67-35, 89-54

Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 15 (1), Σταμάτης 5 (1), Μοτσενίγος 2, Ντούβνιακ 11 (1), Κάρτερ 13 (1), Μίλμπουρν 10 (1), Αθανασούλας 4, Μπατής 4 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σκορδίλης 4, Μισέλ, Σίμτσακ 9 (9 ριμπάουντ), Κυρίτσης 12

Ίκαρος Χαλκίδας: Γούνταλ 2, Άσκα 12, Μανωλόπουλος 5, Σάτον 22 (13 ριμπάουντ), Γκαγκαλούδης 5, Σπανός 2, Τολιόπουλος 4, Βουγιούκας 2, Δεμερτζής, Ρίτσαρντς, Μπέμπης.

Σπουδαίο «διπλό» για τον Απόλλωνα Πάτρας

Σημαντική νίκη πήρε και ο Απόλλωνας Πάτρας στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Μετά από μία μεγάλη μάχη, οι πατρινοί νίκησαν στην παράταση με 73-66 τον Πανελευσινιακό στην Ελευσίνα, για την 21η αγωνιστική και διατηρήθηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ τόσο στο ξεκίνημα όσο σε πολλά διαστήματα του αγώνα (57-46), ανέβασαν στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο και με μία αντεπίθεση διαρκείας έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, όπου κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αντίπαλων τους με το τελικό 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-35, 51-46, 61-61, 66-73 (παράταση)

Πανελευσινιακός: Νίκου 2, Παπαμακάριος 8, Κάιλς 7, Τζόουνς 14, Μαγγουνής, Φαγέ 19, Φίσερ 2, Τέρνερ 12, Ούζας, Μάντζαρης, Αβραμίδης 2.

Απόλλων: Αργυρόπουλος 12, Καπερώνης, Ντάνιελ 20, Ουίλσον 17, Λιανός 3, Πέτροβιτς 10, Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς 3, Χοτ 2, Μπολντς 6.