Χαλάρωσε στο τέλος, αλλά νίκησε ο Παναθηναϊκός

Αν και αγχώθηκε προς στιγμήν στο 4ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 83-77 του Ηλυσιακού στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των Ανδρών.

Οι «πράσινοι», που έπαιξαν χωρίς τους Διαμαντίδη και Ματσιούλις, οι οποίοι πήραν «ανάσες» από τον Φραγκίσκο Αλβέρτη, χαλάρωσαν επικίνδυνα στο 4ο δεκάλεπτο και έδωσαν την ευκαιρία στον Ηλυσιακό να τους πλησιάσει, κατάφεραν όμως να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος και να πάρουν τη νίκη με 83-77.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μεν από την αρχή το προβάδισμα (26-19) και παρότι κατά διαστήματα άνοιξε την υπέρ του διαφορά σε διψήφια επίπεδα (41-29, 46-35, 58-39, 67-52), είδε τους μαχητικούς φιλοξενούμενους να τον πλησιάζουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -5 (78-73) και στη συνέχεια στο -3 (78-75).

Η εξέλιξη αυτή δημιούργησε  άγχος στο "πράσινο" στρατόπεδο, όμως στο σημείο αυτό ανέλαβε δράση ο Παππάς και με πέντε προσωπικούς πόντους "καθάρισε" τη νίκη για την ομάδα του που έφτασε συνολικά τις 20 στο φετινό πρωτάθλημα.

Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Μπράμος και Παππάς, που πέτυχαν 17 και 16 πόντους, αντίστοιχα, ενώ αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πίγκραμ με 14.