«Πράσινο» βήμα πρόκρισης εν μέσω αποθέωσης για τον Ομπράντοβιτς

Σε ένα «καταπράσινο»... πάρτι μετέτρεψε τον αγώνα με τη Φενερμπαχτσέ στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός.

Σε ένα παιχνίδι που είχε διπλή σημασία για τους "πράσινους" λόγω της... επιστροφής του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο ΟΑΚΑ, οι "πράσινοι" πήραν σπουδαία νίκη με 76-67 επί του τουρκικού συλλόγου στο κατάμεστο ΟΑΚΑ για την 11η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκας και πήραν "κεφάλι" στη μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη υπέταξε τη Φενέρμπαχτσε του "Ζοτς", με τον Σέρβο τεχνικό να βραβεύεται από την διοίκηση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός και να γνωρίζει την αποθέωση από τους φίλους του "τριφυλλιού", που ζητούσαν εν χορώ την επιστροφή του στον "πράσινο" πάγκο. Η βραδιά ολοκληρώθηκε ιδανικά για τους Κυπελλούχους Ελλάδας, με δεδομένο ότι κάλυψαν και τη διαφορά των πέντε πόντων από την ήττα του πρώτου μεταξύ τους ματς στην Κωνσταντινούπολη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπράμος, που πέτυχε 23 πόντους (7/8 τρίποντα), ενώ ακολούθησε ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 15.

Σε ό,τι αφορά την εικόνα του αγώνα, ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένος στο παρκέ και έδωσε την ευκαιρία στη Φενέρ να πάρει το προβάδισμα (6-14, 12-16, 16-19), όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο, βελτιώθηκε αισθητά και έκλεισε το ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 41-37. Ακολούθησε στο ημίχρονο η βράβευση του Ομπράντοβιτς από την οικογένεια Γιαννακόπουλου, μέσα σε έντονο κλίμα συγκίνησης και σε μία εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι του «τριφυλλιού».

Η αποθέωση και το «πάρτι» στις εξέδρες δεν επηρέασαν, πάντως, τους Τούρκους, που πέρασαν εκ νέου μπροστά στην 3η περίοδο με 41-43. Η απάντηση του Παναθηναϊκού, ωστόσο, δεν άργησε. Διαδοχικές «τρίποντες βόμβες» από τους Διαμαντίδη και Μπράμο έφεραν τους «πράσινους» στο 50-45, ενώ τη σκυτάλη πήρε στο τέλος του δεκαλέπτου ο Φώτσης, που οδήγησε την ομάδα του στο 58-49.

Συνεχίζοντας στους ίδιους ρυθμούς στην 4η περιόδο και με πρωταγωνιστή τον Μπράμο, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ακόμη και στο +15 (66-51), με την Φενέρ, όμως, να αντιδρά στη συνέχεια και να μειώνει σε 68-62. Η εξέλιξη αυτή δεν πτόησε το «τριφύλλι», που με όπλο την άμυνά του, έφτασε στο τελικό 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 41-37, 58-49, 76-67

Παναθηναϊκός: Μπράμος 23 (7/8 τρίποντα), Μπατίστ 2 (7 ριμπ.), Φώτσης 10 (9 ριμπ.), Ούκιτς 8 (1), Λάσμε 1, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντιδης 15 (6 ριμπ., 6 ασίστ), Ματσιούλις 5 (1), Ράιτ 10.

Φενέρμπαχτσέ/Ούλκερ: ΜακΚάλεμπ 6, Τζάκσον 7, Ονάν 7 (1), Μπιέλιτσα 9 (7 ριμπ.), Μαχμούτογλου, Κλέιζα 9 (1), Σέκουλιτς 2, Ζόριτς 4, Μπογκντάνοβιτς 10, Πρέλτζιτς 13 (1).