Νίκησε και ελπίζει ο Ηλυσιακός

Ζωντανός στη μάχη για την παραμονή στην Α1 μπάσκετ των Ανδρών έμεινε ο Ηλυσιακός.

Η ομάδα των Ιλισιών επικράτησε με 79-71 του Ίκαρου Χαλκίδας στο ντέρμπι των ουραγών στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των Ανδρών και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της όσον αφορά στην υπόθεση σωτηρία.

Οι γηπεδούχοι παρά το εντυπωσιακό τους ξεκίνημα στον αγώνα και το προβάδισμα των 16 πόντων που απέκτησαν στην 1η περίοδο (28-12), είδαν τους αντιπάλους τους να μειώνουν στο δεύτερο δεκάλεπτο σε 43-37 και να ισοφαρίζουν στη συνέχεια σε 56-56. Ωστόσο, στην 4η περίοδο ο Ηλυσιακός ανέκτησε το προβάδισμα και έφτασε στην πολύτιμη νίκη με 79-71.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν ο Χατζής και ο Ιωάννου, που πέτυχαν 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-37, 56-56, 79-71

Ηλυσιακός: Καυκής 10, Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 5, Χατζής 19, Δορκοφίκης 3, Ιωάννου 17, Τζουγκαράκης 2, Μποντζ 15, Πίγκραμ 8.

Ικαρος: Ρόμπερσον 22, Γούντολ 8, Ασκα 5, Μανωλόπουλος 2, Σάτον 5, Γκαγκαλούδης 19, Σπανός, Ρίτσαρντς 10.