«Άγγιξε» το break o Παναθηναϊκός στη Μόσχα

Πολύ κοντά στο να «σπάσει» την έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρέθηκε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ματς της σειράς, όμως ηττήθηκε στο τέλος με 77-74 στην παράταση.

Με μία ελπιδοφόρα εμφάνιση, οι «πράσινοι» έφτασαν μία ανάσα από το να κάνουν το «break» με το καλημέρα στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκα, αλλά λύγισαν στην παράταση, γνωρίζοντας την ήττα με 77-74 από την «αρκούδα», που έκανε το 1-0.

Η ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη αντιμετώπισε προβλήματα στην επίθεση στο ξεκίνημα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 17-8, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κάιλ Χάινς. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στη συνέχεια στο 19-14, με το σκορ να κλείνει στο 21-14 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν καλύτερα στο παρκέ και στη 2η περίοδο και βρέθηκαν ακόμη και στο +13 (31-18), όμως στο σημείο αυτό ο Διαμαντίδης έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση και «μοιράζοντας» ιδανικά το παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας στο -7 (40-33). Αν και οι «πράσινοι» έφτασαν τα 0/10 τρίποντα στην 3η περίοδο, άρχισαν στη συνέχεια να «πυροβολούν» από την περιφέρεια και επέστρεψαν για τα καλά στο παιχνίδι. Δύο τρίποντα από τον Ματσιούλις, δύο ακόμη από τον Φώτση και ένα του Διαμαντίδη έφεραν το «τριφύλλι» στο -2 (58-56), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο από τον Διαμαντίδη ξεκίνησε και η 4η περίοδος, με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να μειώνει σε 60-59 και τον Λάσμε στη συνέχεια να κάνει το 60-60 από τη γραμμή των βολών. Ο τελευταίος έδωσε στη συνέχεια το προβάδισμα στην ομάδα του με 60-62, ενώ η διαφορά αυξήθηκε ακόμη και στους πέντε πόντους (62-67). Η ΤΣΣΚΑ απάντησε με τον Σόνι Γουίμς που την οδήγησε στο 70-70, πριν ο Γκιστ κάνει το 70-72. Ακολούθησε το 72-72 από τον Χάινς 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όμως δύο χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, ο Παναθηναϊκός, που στερήθηκε τις υπηρεσίες του Λάσμε, ο οποίος χρεώθηκε με πέντε φάουλ, προηγήθηκε εκ νέου με 72-74, όμως οι Ρώσοι προσπέρασαν στη συνέχεια με 75-74 και 77-74, αντίστοιχα, και έφτασαν στη νίκη, μετά το άστοχο σουτ τριών πόντων του Διαμαντίδη στο φινάλε.

Το νέο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Μεγάλη Παρασκευή στη Μόσχα, όπου ο Παναθηναϊκός θα έχει νέα ευκαιρία να κάνει το "break".