Πάλεψε, αλλά λύγισε ο Ολυμπιακός στη Μαδρίτη

Δύσκολη αποστολή έχει ο Ολυμπιακός, που πρέπει να κάνει το comeback από 0-2 για να επιστρέψει στη Μαδρίτη και να διεκδικήσει την πρόκριση.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν κατάφεραν να κάνουν το «break» στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης και γνώρισαν δεύτερη ήττα. Η «Βασίλισσα» επιβλήθηκε με 82-77 των «ερυθρολεύκων» και πλέον είναι μία νίκη μακριά από το Μιλάνο.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έπαιξε τραγική άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχθεί 53 πόντους, αλλά στην 3η περίοδο βελτιώθηκε και έδειξε πως μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι τέλους. Εκνευριστική ήταν επίσης η αστοχία των Πειραιωτών από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν Σπανούλης (18 π.) και Ντάνστον (12 π.), 19 πόντους πέτυχε ο Μπουρούσης για τους Μαδριλένους.

Τη Δευτέρα του Πάσχα στις 20:00, ο Ολυμπιακός καλείται να μείνει ζωντανός στη σειρά, «πληγώνοντας» τη «Βασίλισσα» Ρεάλ στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 53-44, 70-62, 82-77

Ρεάλ Μαδρίτης: Ρούντι 15, Ρέγες 8, Ντίεθ, Μίροτιτς 14, Ροντρίγκεθ 10, Ντάρντεν 2, Γιουλ 11, Μπουρούσης 19, Σλότερ 2, Μεζρί.

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 12, Σερμαντίνι, Ντάνστον 12, Σπανούλης 18, Παπαπέτρου 4, Σλούκας 3, Κόλινς 3, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 13.