Με άγχος το «2Χ2» για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα

Αν και τα... χρειάστηκε, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 63-57 επί της Λαμποράλ Κούτσα στο ΣΕΦ και να κάνει το "2Χ2" στην Ευρωλίγκα.

Παρότι αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έστω και με δυσκολία έκαμψε με 63-57 την σθεναρή αντίσταση της Λαμποράλ Κούτσα στο ΣΕΦ και σημείωσε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το αρχικό 0-4 των Ισπανών, βρέθηκαν γρήγορα στο +10 (17-7) στο πρώτο δεκάλεπτο και στο +12 (24-12) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, δείχνοντας διάθεση να «καθαρίσουν» γρήγορα το ματς, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η ομάδα του Τόμιτς αν και στο αμυντικό κομμάτι ήταν αποτελεσματική, μπλόκαρε στην επίθεση από τα μέσα περίπου της δεύτερης περιόδου και είδε τους Ισπανούς να αντιδρούν και να μειώνουν σε 26-23, πριν γίνει το 30-26 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η προβληματική επιθετική εικόνα των Πειραιωτών συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Ισπανοί βρήκαν την ευκαιρία προσπεράσουν στο σκορ με 40-43. Στο σημείο αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις από τους Σλούκα και Χάντερ και επανέκτησαν το προβάδισμα (48-45) στο τέλος της περιόδου.

Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να παραμένει κακός επιθετικά στη μεγαλύτερη διάρκεια και την Λαμποράλ Κούτσα να εκμεταλλεύεται τις αδυναμίες του. Οι Ισπανοί μείωσαν ακόμη και στον πόντο (56-55), περίπου 3,5 λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Λοτζέσκι απάντησε για το 58-55 και έδωσε μεγάλη «ανάσα» στην ομάδα του, που συνέχισε να αστοχεί. Το ίδιο συνέβη στο τέλος και με τους Ισπανούς, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να φθάσει σε μία αγχωτική νίκη με 63-57.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 30-26, 48-45, 63-57

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 1, Χάντερ 9 (7ριμπ.), Ντάνστον 10 (6ριμπ.), Σπανούλης 9 (6λ., 2ασ.), Σλούκας 3 (1), Αγραβάνης 4 (7ριμπ.), Μάντζαρης 5 (1), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 15 (1).

Λαμποράλ Κούτσα: Ουάιτ, Άιβερσον 8, Κοζέρ 5 (1), Σενγκέλια 11 (1), Πέρκινς 7 (2), Χάμιλτον, Τιγί 4, Σαν Εμετέριο 14 (4), Ερτέλ, Τζόνσον, Μπέρτανς 8 (2).