Νίκη δια πυρός και σιδήρου για τον Ολυμπιακό

Με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη, που πέτυχε 34 πόντους, ο Ολυμπιακός έκαμψε στην παράταση με 85-81 την σθεναρή αντίσταση της Νεπτούνας.

Έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον αρχηγό του, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Νεπτούνας, επικρατώντας δύσκολα με 85-81 στην παράταση, και πέτυχε την 3η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Ο Βασίλης Σπανούλης σε ρόλο ηγέτη και «εκτελεστή» έδωσε λύσεις στην επίθεση των «ερυθρόλευκων» και… έσωσε την ομάδα του από μία αναπάντεχη ήττα. Ακολούθησε με 13 πόντους ο Σλούκας, ενώ από 10 έκαστος σημείωσαν οι Ντάνστον και Λοτζέσκι.

Οι Πειραιώτες παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα με 12-9, απάντησαν στους Λιθουανούς και με όπλο τα τρίποντα προσπέρασαν με 15-17 στο τέλος της περιόδου. Η ομάδα του Τόμιτς διατήρησε και ανέβασε τη διαφορά της ακόμη και στο +10 στο δεύτερο δεκάλεπτο (17-27), ενώ πήγε στα αποδυτήρια όντας στο +8 (30-38).

Στην 3η περίοδο, ωστόσο, ο Ολυμπιακός μπλόκαρε τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν αρχικά σε 37-38 και στη συνέχεια να προσπεράσουν με 47-46. Το αποτέλεσμα ήταν οι δύο ομάδες να ολοκληρώσουν την 3η περίοδο στο ισόπαλο 55-55.

Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο 4ο δεκάλεπτο, με τους Λιθουανούς να προηγούνται δύο φορές με πέντε πόντους (63-58 και 70-65) και τον Ολυμπιακό να απαντά και τις δύο (63-62 και 74-74). Μάλιστα, ο Σπανούλης έκανε το 74-76, 38'' πριν το τέλος, όμως ο Ζαβάτσκας απάντησε για το 76-76. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί ο Σπανούλης έδωσε εκ νέου λύσεις στον Ολυμπιακό (76-79), όμως η κακή εικόνα των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε με αποτέλεσμα η Νεπτούνας να πλησιάσει εκ νέου στον πόντο με 80-81. Ακολούθησε ένα παιχνίδι βολών, με τους Πειραιώτες να φθάνουν τελικά στη νίκη με 81-85.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-38, 55-55, 76-76 (κ.α), 81-85 (παράταση)

Νεπτούνας: Μαζέικα 11, Γκιρντζιούνας 4, Σίνιτσα, Ντίμσα 5, Γκαΐλιους 16, Γκάλντικας 13, Σακούρ 13, Ζαβάτσκας 14, Βασίλιους, Μπουτκεβίτσιους 5.

Ολυμπιακός: Πετγουέι 9, Χάντερ, Ντάνστον 10, Σπανούλης 34, Σλούκας 13, Αγραβάνης 6, Μάντζαρης, Καββαδάς, Λαφαγέτ 3, Λοτζέσκι 10.