«Καθάρισε» ο Διαμαντίδης για τον Παναθηναϊκό

Με ηγέτη τον Δημήτρη Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός έκαμψε με 79-70 την αντίσταση του Πανιωνίου, για την 5η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Διαμαντίδη, που πέτυχε 21 πόντους, επιβλήθηκε με 79-70 του Ρεθύμνου στο ΟΑΚΑ, και πέτυχε την 5η του νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 14-16 στην πρώτη περίοδο, ενώ παρέμειναν κοντά στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο (37-30), στο οποίο προσπέρασαν οι «πράσινοι».

Από κει και έπειτα, ο αρχηγός του «τριφυλλιού» οδήγησε την ομάδα του στο +16 (52-36), κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τον Παναθηναϊκό. Το Ρέθυμνο, πάντως,  δεν παραδόθηκε και μείωσε σε 79-70 στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 37-30, 61-49, 79-70

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 3, Σλότερ 9, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτε 10, Φώτσης 2, Παππάς 3, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 21, Γκιστ 7, Μπατίστα 13, Μπλουμς 3, Ράιτ 2.

Ρέθυμνο: Σίμπσον 9, Σχίζας, Κουμπούρας, Κάουνσιλ 17, Άλεν 9, Καλαμπόκης, Φαγέ 21, Σίνης 2, Χίλαρης, Κράβιτς 6, Αλίχοντζιτς 6.