«Διπλό» πρόκρισης για τους «πράσινους» στην Πολωνία

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Τούροφ στην Πολωνία και με τη νίκη του με 79-69 βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στους «16».

Μία «ανάσα» από την πρόκρισή του στο Top 16 βρίσκεται ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» ξεπέρασαν εύκολα με 79-69 το εμπόδιο της Τούροφ στην Πολωνία και με την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στη φετινή διοργάνωση έκαναν το 4-2 στον όμιλο τους, έχοντας πλέον την ευκαιρία να… κόψουν εισιτήριο για την επόμενη φάση στο παιχνίδι της ερχόμενης εβδομάδας με τη Μπάγερν στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίος για την ομάδα του «τριφυλλιού» ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που έκανε μεγάλη εμφάνιση, πετυχαίνοντας 21 πόντους (ρεκόρ καριέρας), ενώ ακολούθησαν ο Γκιστ με 16 πόντους και ο Παππάς με 14.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο μπόρεσε η πολωνική ομάδα να μείνει κοντά στο σκορ απέναντι στον σαφώς ποιοτικότερο Παναθηναϊκό. Από το +3 (22-25) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η ελληνική ομάδα ανέβασε ρυθμούς και απόδοση και βρέθηκε ακόμη και στο +13 (31-44) στη δεύτερη περίοδο, πριν μειώσει στο -11 (33-44) η Τούροφ στο τέλος του ημιχρόνου.

Η ανωτερότητα των «πράσινων» στο παρκέ συνεχίστηκε σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα. Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς διατήρησαν χωρίς πρόβλημα την υπέρ τους διαφορά στους δέκα πόντους μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο ξέφυγαν ακόμη και με 23 πόντους (55-78), με τους γηπεδούχους απλώς να περιορίζουν στη συνέχεια την έκταση της ήττας, μειώνοντας σε 69-79.