Νίκη-θρίλερ και πρωτιά για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Δύο τρίποντα στο τέλος από τον Σπανούλη και τον Πέτγουεϊ χάρισαν τη νίκη (64-59) στον Ολυμπιακό απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και μαζί την πρωτιά στον όμιλο.

Με ένα ξέσπασμα στο φινάλε ο Ολυμπιακός έκαμψε με 64-59 την σθεναρή αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα στο ΣΕΦ και κατέκτησαν και μαθηματικά την πρώτη θέση του 4ου ομίλου της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν προβλήματα στην επίθεση και βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ τους αντιπάλους τους στις πρώτες τρεις περιόδους (13-16, 27-28, 42-48), όμως στο 4ο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο αντέδρασαν αποτελεσματικά και έφεραν τα πάνω - κάτω, παίρνοντας την 8η φετινή νίκη τους στη διοργάνωση.

Όντας στο -6 στην 4η περίοδο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα στο παρκέ και μείωσαν αρχικά στον πόντο (51-52), ενώ στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 53-52 χάρη σε καλάθι του Σλούκα. Ακολούθησαν εκατέρωθεν εναλλαγές στο σκορ (53-54, 55-54, 55-57), με τον Σλούκα, όμως, να δίνει και πάλι τη λύση και να ισοφαρίζει σε 57-57, περίπου 2,5 λεπτά πριν τη λήξη.

Τη σκυτάλη πήρε ο Σπανούλης που με τρίποντο έκανε το 60-57, ενώ με νέο «μεγάλο» τρίποντο ο Πέτγουεϊ έγραψε το 63-57, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, «κλειδώνοντας» τη νίκη για την ομάδα του, η οποία σφραγίστηκε με το τελικό 64-59.

Κορυφαίος στην επίθεση για τους Πειραιώτες ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι ο Βασίλης Σπανούλης, που πέτυχε 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Λαφαγέτ με 11 και ο Σλούκας με 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 27-28, 42-48, 64-59

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 4, Σπανούλης 12 (1), Σλούκας 12 (1), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης, Καββαδάς 2, Λαφαγιέτ 11 (3), Ντάρντεν 4, Λοτζέσκι 2.

Ερυθρός Αστέρας: Γουίλιαμς 2, Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Μίτροβιτς 11 (1), Λάζιτς 3 (1), Μπλάζιτς 5 (1), Κάλινιτς 10 (2), Μαριάνοβιτς 17 (13 ριμπ.), Τέγιτς, Τζένκινς, Γιόβιτς, Ζίρμπες 3.