Σόου Αντετοκούνμπο με ρεκόρ καριέρας

Ο Ελληνας σταρ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 20 πόντους και οδήγησε τους Μπακς σε μεγάλη νίκη επί των Κλίπερς, «σπρώχνοντας» την ομάδα του Μιλγουόκι προς τα πλέι οφ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι αποφασισμένος να γράψει ιστορία στο ΝΒΑ. Ξεκινάει από τα χαμηλά, αλλά δείχνει ότι έχει τις μεγάλες δυνατότητες για να κάνει σπουδαία καριέρα για πολλά, πολλά ακόμη χρόνια.

Οι Μπακς επικράτησαν 111-106 των Κλίπερς με τον 20χρονο άσο να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του με 20 πόντους (8/11 δίποντα, 4/5 βολές), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 4 λάθη σε 31:20 λεπτά συμμετοχής. Οι Ρόκετς με τον Ντουάιτ Χάουαρντ να επιστρέφει μετά από απουσία 11 αγώνων επιβλήθηκαν 108-96 των Νάγκετς. Ο σούπερ σταρ του Χιούστον είχε 26 πόντους και 13 ριμπάουντ για τις «ρουκέτες» που αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον τραυματία Κώστα Παπανικολάου.

Τέλος ο Μάικ Κόνλεϊ είχε 36 πόντους και οι Γκρίζλις απέφυγαν στην παράταση την ήττα στη Φιλαδέλφεια, με 120-115. Ο Νικ Καλάθης ήταν θετικός και σε 10:57 λεπτά συμμετοχής είχε 1 πόντο (1/2 βολές, 0/2 δίποντα), 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Κώστας Κουφός σε 11:35 είχε 3 πόντους (1/2 βολές, 1/3 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.