«Κόκκινο» το πρώτο ντέρμπι του πρωταθλήματος

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 81-75 και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Με κορυφαίο τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους, ο Ολυμπιακός επικράτησε του αιωνίου αντιπάλου στο ΣΕΦ και πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος μπάσκετ.

Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν και μία άτυπη ρεβάνς για την ήττα από τον Παναθηναϊκό στον αγώνα Κυπέλλου.

Οι Πειραιώτες είχαν περισσότερο ανάγκη τη νίκη στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος, μετά την απρόσμενη ήττα που γνώρισαν από την ΑΕΝΚ.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα 7 πόντων στο τέλος της 3ης περιόδου. Διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος και πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-40, 64-57, 81-75

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 4, Ντάνστον 9, Σπανούλης 20, Ντάρντεν 13, Σλούκας 2, Λαφαγέτ 6, Λοτζέσκι 8, Πρίντεζης 3, Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 6.

Παναθηναϊκός: Σλότερ 18, Γιάνκοβιτς 12, Φώτσης 5, Νέλσον 4, Παππάς 2, Μαυροκεφαλίδης 15, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 8, Μπατίστα 4, Μπλουμς.