Το 2/2 έκανε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο

Ένας εκπληκτικός Ολυμπιακός στο Β’ ημίχρονο, έκαμψε άνετα την αντίσταση της αντιπάλου του στο ΣΕΦ, επικρατώντας με το εμφατικό 81-58.

Ποδαρικό με το δεξί έκανε η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού στις εντός έδρας αναμετρήσεις της με αντίπαλο την Ιταλική Αρμάνι από το Μιλάνο, την οποία και διέλυσε με 81-58 στο ΣΕΦ.

Οι Πειραιώτες παρά το νωθρό τους ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο που τους βρήκε να υπολείπονται των Ιταλών στο σκορ με 5 πόντους (13-18), ανέκαμψαν και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 39-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό, καθώς ο Ολυμπιακός με "γρανιτένια άμυνα" υποχρέωσε τους Ιταλούς να πετύχουν μόλις 9 πόντους και πήρε μια διαφορά ασφαλείας 12 πόντων (56-44). Το ίδιο φουριόζος μπήκε ο Ολυμπιακός και στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και αφαίρεσε από την Αρμάνι κάθε δικαίωμα να πιστέψει ότι μπορεί να γυρίσει στο παιχνίδι.

Το τελικό σκορ (81-58), αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα και αποδεικνύει ότι (και) ο φετινός Ολυμπιακός είναι έτοιμος για μεγάλα πράγματα. Πετγουέι, Λαφαγιέτ, Πρίντεζης και Λοτζέσκι σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ολυμπιακός: Πετγουέι 13(2), Χάντερ 4, Ντάνστον 5(7ρ), Σπανούλης 9, Σλούκας 9(6ασ), Πρίντεζης 12(1τρ, 6ρ), Μάντζαρης, Καββαδάς 1, Κατσίβελης 3(1), Λαφαγέτ 13(4/5τρ), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 12(1τρ, 7ρ, 5ασ)

Μιλάνο: Ράγκλαντ 6(1), Μπρουκς 7, Τζεντίλε 12(3/9δ, 1/5τρ), Τσερέλ, Μέλι 6(2τρ, 7ρ), Κλέιζα 4, Τζέιμς 3, Χάκετ 5(1/5δ, 0/2τρ, 6ρ, 5ασ), Σάμιουελς 9(6ρ), Μος 6