Κολοσσός στη… Δράμα

Νικηφόρα 72-68 πέρασε ο Κολοσσός Ρόδου από τη Δράμα κατακτώντας την 5η νίκη του στην Α1 εφέτος

Αποφασιστικά μπήκαν οι Ροδίτες στο «Δημήτρης Κραχτίδης». Πραγματοποίησαν εξαιρετική πρώτη και δεύτερη περίοδο αλλά στη συνέχεια έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Ο ΚΑΟΔ πέρασε στην αντεπίθεση και με το καλάθι του Θοδωρή Ζάρα ισοφάρισε ένα λεπτό πριν από το τέλος (68-68). Ο Άγγελος Τσάμης, όμως, πέτυχε το νικητήριο σουτ για τον Κολοσσό, ενώ στα  -20'' ο Άτκινς αστόχησε στην τελευταία επίθεση των Δραμινών.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι  Μανωλόπουλος που έγραψε 14 πόντους (1/1 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 λάθος) , Σκοτ με 17 πόντους (4/9δ., 1/5τρ., 3/3β., 5 ρ., 2ασ., και 3 λάθη)  και Τσάμης με 14 πόντους (4/9δ., 1/5τρ., 3/3β., 5ρ., 2ασ., 3λ.. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζάρας με 22 πόντους (7δ., 5/5τρ., 3/4β., 4ρ., 2ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 29-50, 51-63, 68-72

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 4, Τρότερ 3 , Γεωργάκης 2 , Άτκινς 4 , Όντομ 7, Μισέλ 4 , Ζάρας 22, Λόου 7 , Τσαλδάρης 4 , Παπαμακάριος 10

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γουότερς 7, Μανωλόπουλος 14 , Σμιθ 1 , Στεφανίδης 6 , Λίντεν 8 , Σκοτ 17 , Τσάμης 14 , Χάγκινς 2

ΑΓΟΡ-ΤΡΙΚΑΛΑ 81-83

Τη 2η εκτός έδρας νίκη και 4η στο σύνολο πανηγύρισαν τα Τρίκαλα περνώντας με 83-81, από το Ρέθυμνο απέναντι στον ΑΓΟΡ, για τη 12η αγωνιστική της Α1. Αντιθέτως οι Κρητικοί γνώρισαν την 2η εντός έδρας ήττα και την 5η στο σύνολο.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-41, 55-66, 81-83

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ- ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ 68-71

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 πέτυχε ο Απόλλων Πατρών, που επικράτησε 71-68 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη. Οι Αχαιοί εδραιώνονται πλέον στη μέση της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα οι «κυανέρυθροι» παραμένουν ουραγοί της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-34, 50-53, 68-71

ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΑΝΕΚ 79-70

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά από 5 διαδοχικές ήττες, ο Κόροιβος Αμαλιάδας. Νίκησε 79-70, εντός έδρας, την ΑΕ Νέας Κηφισιάς,η οποία «γεύτηκε» την… πίκρα της 4ης διαδοχικής ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 13-5, 39-22, 61-37, 79-70