Α1: Δύσκολη νίκη για τους «πράσινους», χωρίς άγχος ο Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός ξεπέρασαν τα εμπόδια της Νέας Κηφισιάς και του Απόλλωνα Πάτρας, αντίστοιχα, για την 14η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Αν και δύσκολα ο Παναθηναϊκός έκαμψε την σθεναρή αντίσταση της Νέας Κηφισιάς στο Ζηρίνειο, επικρατώντας με 72-66, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής ης Α1 μπάσκετ των ανδρών, φτάνοντας τις 12 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με εξαίρεση ένα διάστημα στην 4η περίοδο, ενώ είδαν μάλιστα τους παίκτες της Νέας Κηφισιάς να περνούν ακόμη και μπροστά στο σκορ στις αρχές της τρίτης περιόδου (39-38), πριν ξαναπάρουν τα ηνία στον αγώνα.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες του «τριφυλλιού» κατάφεραν να αποσπαστούν στο +14 (52-66), όμως και πάλι οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -3 (63-66), μπαίνοντας εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης. Εντούτοις, οι «πράσινοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στη νίκη με 66-72.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Μπατίστα, που πετυχε 24 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Γκιστ με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 30-34, 49-54, 66-72

Νέα Κηφισιά: Ρεμεκούν, Σάιλας 23, Λιακόπουλος 19, Πόποβιτς 2, Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 12, Ψαθάς 2, Ντούβνιακ 2, Ντέιβις 3, Βασιλόπουλος 3.

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 5, Φώτσης 10, Νέλσον 6, Παππάς 6, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 11, Μπατίστα 24, Μπλουμς 3.

Νωρίτερα, ο Ολυμπιακός χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης νίκησε χωρίς πρόβλημα με 67-56 τον Απόλλωνα στην Πάτρα και έφτασε τις 13 νίκες στο πρωτάθλημα, παραμένοντας μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μία διψήφια διαφορά πόντων από το δεύτερο δεκάλεπτο (24-34), ενώ στην 3η περίοδο βρέθηκαν ακόμη και στο +22 (27-49), πριν μειώσουν στο -12 (39-51) οι γηπεδούχοι στο τέλος της περιόδου. Οι Πειραιώτες χωρίς να δυσκολευτούν διατήρησαν το προβάδισμά τους και στην 4η περίοδο, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν οι Λοτζέσκι (13π.), Πρίντεζης (12π.) και Σπανούλης (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 24-34, 39-51, 56-67

Απόλλων Πάτρας: Σκορδίλης 12, Αργυρόπουλος 2, Γκάλογουεϊ 1, Πεν 5 (1), Φιτζπάτρικ 8 (2), Αντωνάκης, Μπατής, Ελ-Αμίν 21 (3), Μολφέτας, Γεωργαλλής 6 (1).

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 4 (8ριμπ), Χάντερ 4, Ντάνστον 9 (4ριμπ, 2κοψ), Σπανούλης 10 (2τριπ, 7ασ), Ντάρντεν 5 (5ριμπ), Σλούκας 4 (1), Λοτζέσκι 13 (3τριπ, 2ριμπ), Πρίντεζης 12 (2τριπ), Μάντζαρης 6 (1τριπ, 3ριμπ, 1ασ), Κατσίβελης.