«Πράσινη» επίδειξη δύναμης κόντρα στη Γαλατασαράι

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός τον αγώνα με τη Γαλατασαράι, επικρατώντας άνετα με 86-77 στο ΟΑΚΑ.

Με μία εξαιρετική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός «κατατρόπωσε» τη Γαλατασαράι με 86-77 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Top-16 της Ευρωλίγκα, παίρνοντας την τρίτη του νίκη στον όμιλό του (3-2).

Οι «πράσινοι» δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τον τουρκικό σύλλογο, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι προηγήθηκαν ακόμη και με 25 πόντους (57-32),  στην τρίτη περίοδο. Το μόνο που κατάφεραν οι Τούρκοι ήταν να ψαλιδίσουν στο τέλος τη διαφορά, γλιτώνοντας από μία βαριά σε έκταση ήττα.

Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Μπλουμς, που έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 16 πόντους και ο Δημήτρης Διαμαντίδης, που πρόσθεσε άλλους 14 πόντους.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και με όπλο την γραμμή των τρίποντων άρχισε να χτίζει από νωρίς μία διαφορά έναντι των αντιπάλων της (19-11 στο πρώτο δεκάλεπτο). Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού… άνοιξε κι άλλο στη δεύτερη περίοδο και εκτοξεύτηκε στο +17 (30-13) χάρη σε διαδοχικά τρίποντα τους Μπλουμς.

Οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο όντας στο +15 (42-27), ενώ στην 3η περίοδο συνέχισαν να «ματώνουν» το αντίπαλο καλάθι, ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμη και στο +25 (57-32), πριν μειώσουν οι Τούρκοι σε 65-46 στο τέλος της περιόδου.

Η ομάδα του «τριφυλλιού»  συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμά της και στην 4η περίοδο (77-59), όμως προς το τέλος έριξε ρυθμούς, με δεδομένο ότι είχε κλειδώσει τη νίκη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Γαλατασαράι για να μειώσει τη διαφορά. Το τελικό 86-77 έγραψε με το 4ο εύστοχο τρίποντό του ο Μπλουμς, φτάνοντας τους 16 πόντους στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 42-27, 65-46, 86-77

Παναθηναϊκός: Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 12 (2), Φώτσης 12 (2), Νέλσον 10 (1), Διαμαντίδης 14 (4), Γκιστ 9 (1), Μπατίστα 11, Μπλουμς 16 (4).

Γαλατασαράι: Κάρτερ 12 (1), Γιανγκ 6, Μίτσοφ 16 (2), Έρτσεγκ 4, Γκονλούμ 14, Πότσιους 9 (2), Μάριτς, Αρόγιο 4, Γκιουλέρ 4, Αρσλάν 8 (2).