«Καθάρισε» τη Μάλαγα και οδεύει ολοταχώς για την πρωτιά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 77-72 τη Μάλαγα, παρέμεινε αήττητος στο ΣΕΦ και έβαλε πλώρη για την πρωτιά του ομίλου του.

Με τον ιδανικότερο τρόπο γιόρτασε τα 500 παιχνίδια του στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαμψαν με 77-72 την αντίσταση της Μάλαγα στο ΣΕΦ, διατηρώντας απόρθητη την έδρα τους, και σε συνδυασμό με την ήττα της ΤΣΣΚΑ από την Φενερμπαχτσέ, πέρασαν μόνοι στην πρώτη θέση του ομίλου τους με επτά νίκες και μόλις μία ήττα.

Κορυφαίος για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν ο αρχηγός των Πειραιωτών, Βασίλης Σπανούλης, που έκανε νταμπλ-νταμπλ, με 18 πόντους και 10 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά στο παρκέ και ήταν άστοχος, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας το προβάδισμα (2-7, 9-11, 11-17) στην πρώτη περίοδο. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούνται μπροστά στο σκορ με 24-31 και 29-33.

Το σκηνικό άλλαξε από την τρίτη περίοδο και έπειτα, με τον Ολυμπιακό να προσπερνάει με 34-33 και να φτάνει ακόμη και στο +7 (47-40), πριν μειώσει στη συνέχεια η Μάλαγα σε 50-48 και 55-52. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν μάλιστα σε 58-58 στην αρχή του τελευταίου δεκάλεπτου, όμως με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο 71-63, περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος, φτάνοντας χωρίς πρόβλημα στο τελικό 77-72.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 29-33, 55-52, 77-72

Ολυμπιακός: Πετγουέι, Χάντερ 3, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18 (10 ασ.), Σλούκας 9 (2), Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 6(2), Λαφαγέτ 6 (1), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 12 (2), Τσαϊρέλης 2.

Μάλαγα: Γκάμπριελ 7, Μάρκοβιτς 4, Βασιλειάδης 9, Τούλσον 8, Τόμας 9 (8ρ. ), Γκρέιντζερ 13(4 ριμπ., 5 ασ.), Βάθκεθ 6, Κουζμίνσκας 3 (1), Στέφανσον 3 (1), Γκριν 8, Γκολούμποβιτς 2.