Έχασε, αλλά δεν χάθηκε ο Παναθηναϊκός

Η νίκη της Μακάμπι επί της Άλμπα στο Βερολίνο έστειλε τον Παναθηναϊκό στα πλέι οφ της ευρωλίγκας, παρά την ήττα (69-68) των «πράσινων» από τον Ερυθρό Αστέρα.

Σε ένα ματς θρίλερ, το οποίο χάθηκε στο φινάλε μέσα από τα χέρια των «πράσινων», ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 69-68 από τον Ερυθρό Αστέρα στη «Χάλα Πιονίρ», ωστόσο εξασφάλισε την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας χάρη στη νίκη της Μακάμπι Τελ Αβίβ επί της Άλμπα στο Βερολίνο και θα τεθεί αντιμέτωπος με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (με μειονέκτημα έδρας) στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του «τριφυλλιού» πραγματοποίησε ένα κακό ξεκίνημα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 16-7 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη συνέχεια βελτιώθηκε και πλησίασε στο -4 (30-26) στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (30-31). Προς στιγμήν, ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε και αποσπάστηκε εκ νέου στο +7 (38-31), όμως οι «πράσινοι» προσπέρασαν και πάλι τους αντιπάλους τους (44-45) στη λήξη της περιόδου.

Την ίδια ώρα αποχωρούσε και το άγχος των παικτών του Παναθηναϊκού, καθώς η Μακάμπι είχε «κλειδώσει» τη νίκη απέναντι στην Άλμπα, στέλνοντας το «τριφύλλι» στα πλέι οφ, ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Το γεγονός αυτό έδωσε περαιτέρω ώθηση στους «πράσινους», που μπήκαν δυναμικά στο 4ο δεκάλεπτο για να τελειώσουν το ματς, όμως ορισμένα κομβικά λάθη στο τέλος, έφεραν την ήττα.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς προηγήθηκε με 52-60 περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε, δίνοντας την ευκαιρία στους Σέρβους να πλησιάσουν στο -2 (60-62) στο 38΄. Ακολούθησε ένα θρίλερ, με τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα να ισοφαρίζουν αρχικά σε 65-65 στο τελευταίο λεπτό και στη συνέχεια να παίρνουν το προβάδισμα με 67-65. Οι «πράσινοι» απάντησαν με τρίποντο του Παππά για το 67-68, όμως ο Μαριάνοβιτς με δύο εύστοχες βολές έγραψε το τελικό 69-68 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 30-26, 44-45, 69-68

Ερυθρός Αστέρας: Ουίλιαμς 11 (3), Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Μίτροβιτς 11 (1), Λάζιτς, Μπλάζιτς 11 (3), Κάλινιτς 14, Μαριάνοβιτς 12, Τζένκινς 4, Γιόβιτς, Ζίρμπες 3

Παναθηναϊκός: Σλότερ, Γιάνκοβιτς 9 (3), Φώτσης 6 (2), Νέλσον 8, Παππάς 11 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ, Μπατίστα 15, Λαουάλ