Έκαναν το break οι «ερυθρόλευκοι» και αγκάλιασαν τον τίτλο

Οι Πειραιώτες θριάμβευσαν με 76-69 απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, έκαναν το 2-0 και θέλουν άλλη μία νίκη για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ των Ανδρών βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 76-69 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ και έκαναν το «break» στον δεύτερο τελικό της Α1, διευρύνοντας σε 2-0 το προβάδισμά τους για τον τίτλο, τον οποίο θα έχουν την ευκαιρία να κατακτήσουν την ερχόμενη Κυριακή στο ΣΕΦ, σε ένα ματς που θα είναι «ζωής η θανάτου» για τους «πράσινους».

Οι παίκτες του «τριφυλλιού» προηγήθηκαν με 8-4 στο ξεκίνημα, εντούτοις οι επιθετικές αδυναμίες τους, έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να προσπεράσει και να βρεθεί στο +7 (14-21) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πειραιώτες να διατηρούν το προβάδισμα (33-38).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει στην 3η περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Μαυροκεφαλίδη μείωσε στον πόντο (45-46), όμως οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά με 54-50 στο τέλος του δεκαλέπτου. Μάλιστα, στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου διεύρυναν τη διαφορά τους αρχικά στο +7 (53-60) και στη συνέχεια στο +9 (56-65). Η απάντηση για τους γηπεδούχους ήρθε και πάλι από τον εξαιρετικό Μαυροκεφαλίδη, που οδήγησε την ομάδα του στο -4 (65-69), όμως μετά το 66-69, οι Πειραιώτες πέρασαν στην αντεπίθεση και έφθασαν χωρίς πρόβλημα στη νίκη με το τελικό 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-38, 50-54, 69-76

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 2, Σλότερ 11(2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 2, Φώτσης 6(1τρ, 8ρ, 3ασ), Νέλσον 10(1), Μαυροκεφαλίδης 28(12/16δ, 6ρ), Διαμαντίδης 4(0/4τρ, 4ρ, 7ασ, 3λ), Μπλουμς 3(1), Κούπερ, Μόργκαν 1

Ολυμπιακός: Πετγουέι (5ρ), Χάντερ 7, Ντάνστον 7(6ρ), Σπανούλης 11(3/9τρ), Ντάρντεν 14(2), Σλούκας 9(1), Λαφαγέτ, Λοτζέσκι 5(1), Πρίντεζης 17(1), Αγραβάνης 3, Μάντζαρης 3.