Η Εθνική Εφήβων στους «4» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε την Ισπανία με 70-59 και θα παίξει στα ημιτελικά με τις ΗΠΑ.

Πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης, πήρε η Εθνική ομάδα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρήκε ρυθμό στην τρίτη περίοδο και μέσα από την άμυνα έφτασε εύκολα στη νίκη με 70-59 επί της Ισπανίας, στο κλειστό «Δύο Αοράκια», για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Αύριο (20:30) η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου καλείται στους «4» να πετύχει την υπέρβαση απέναντι στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, Εθνική ομάδα των ΗΠΑ.

Κίνηση «ματ» ήταν η απόφαση του ομοσπονδιακού τεχνικού να χαμηλώσει το σχήμα στην τρίτη περίοδο και να «βγάλει» το δεκάλεπτο χωρίς «καθαρόαιμο» σέντερ. Η Εθνική εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά ασφαλείας σε αυτό το διάστημα και με σεμιναριακή άμυνα στον... επίλογο του αγώνα δεν απειλήθηκε. Ντόρσεϊ (14π.), Χαραλαμπόπουλος (14π., 9ρ.) και Μήτογλου με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (11) και ριμπάουντ (11) οι «ήρωες» της αποψινής αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-26, 41-51, 59-70

ΙΣΠΑΝΙΑ (Πράδο Μπράνας): Πέρεθ , Γκαρθία Σ. 3, Λόπεθ 11, Ορόθ, Γκαρθία Μ 6, Σίμα 22, Αλόνσο 5, Χιμένεθ, Ροντρίγκεθ, Ντίαθ, Βιλά 12

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 9 (6α), Λούντζης 4, Κώττας 2, Ντόρσεϊ 14, Μήτογλου 11 (11ρ), Μουράτος, Σκουλίδας 8, Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 8, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος 14 (9ρ, 4α)